Elon Musk'ın Bir YouTuber'dan Tesadüfen Duyup Uyguladığı Uzay Fikri

Everyday Astronaut takma isimli bir YouTuber'ın Elon Musk ile SpaceX tesislerinde yaptığı röportaj sırasında konu, ana rokete destek veren itici roketlerde kullanılan yönlendirici gazlara geliyor ve olaylar gelişiyor.
Elon Musk'ın Bir YouTuber'dan Tesadüfen Duyup Uyguladığı Uzay Fikri

everyday astronaut takma isimli youtuber'ın elon musk ile spacex tesislerinde yaptığı röportaj sırasında konu ana rokete destek veren itici roketlerde kullanılan yönlendirici gazlara geliyor ve ikili arasında şöyle bir diyalog yaşanıyor:

elon musk, "itici roketlerde yönlendirici olarak artık soğuk gaz kullanmıyoruz, zaten elde olan sıcak gazı kullanıyoruz" şeklinde açıklama yapıyor. sonrasında youtuber, "peki bunu sadece itici roketlerde mi kullanıyorsunuz?" şeklinde bir soru sorunca elon musk dumura uğruyor çünkü bu sistemi ana rokette kullanmak hiç akıllarına gelmemişti... 

musk biraz "eee...mmm" şeklinde kekeledikten sonra "sen söyleyince düşündüm de, bu sistemi ana rokette de kullanmak akıllıca olabilir. evet bunu düzelteceğim, teşekkürler." diyor. kendisine bu parlak fikri verdiğini anlayan youtuber ise "aman tanrım"diyerek şaşırıp gülüyor.

birkaç ay sonraki ikinci buluşmada musk, "bu yaptığım düzeltme, roketteki en önemli geliştirmelerden biriydi. senle konuşurken aklıma gelince 'biz bunu nasıl yapmamışız ya?' dedim ve yaptım" şeklinde açıklama yapıyor.

yani emrinde belki de yüzlerce mühendis çalıştıran elon musk gibi bir adam, mars'a gidecek roket olan starship'te yaptığı en büyük değişlikliği bir youtuber'dan aldığı fikir ile gerçekleştiriyor.

söz konusu video: