Elon Musk'ın Paylaştığı Anıtkabir Fotoğrafları Ekşi Sözlük'ün Gündeminde

Bir sunumda konuşma yapmak üzere ülkemize gelen ve bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştiren ABD'li girişimci ve bilim adamı Musk'ın bu akşam Anıtkabir'den paylaştığı iki fotoğrafın Ekşi Sözlük gündeminde tepeye oturması çok sürmedi.

Bugün Türkiye'ye gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Musk, akşam saatlerinde gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyareti fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı.


Biraz sonra da Atatürk'ün mozolesine çelenk yerleştirdiği bir fotoğrafı paylaştı.


ikinci fotoğrafın altındaki dizelerin türkçe çevirisi

üç kırık kaburga,
delinmiş bir akciğer,
yine de savaşmaya devam etti.

(bkz: kral)

Instagram hesabında büyük oranda iş hayatı ile ilgili (toplamda da az sayıda) fotoğraflar bulunan Musk'ın bu paylaşımları özellikle takdir topladı


Sözlük yazarlarının fotoğraflara dair yorumları

takdire şayan bir durumdur. atatürk sadece türk ulusunun değil insanlığın da önderlerinden biridir.

kadına ilk kez seçme ve seçilme hakkı veren liderlerden biridir kendisi. 100 sene önce bugünleri görmüş ve bilimin, teknolojinin, ekonominin önemini hep dile getirmiştir.

-yurtta sulh cihanda sulh- gibi bir sözün sahibidir. savaşın her türlü zorluğunu yaşamış muzaffer bir komutan olarak barışın ne kadar mühim ve kutsal bir olgu olduğunu her defasında dile getirmiştir.

abd ve avrupa'da yaşayan yeni jenerasyon inanılmaz derecede cahil. hepsi değil ama çoğu öyle. elon musk gibi duyarlı kişiler sayesinde herkes tanıyacak bu büyük insanı.

hiçbir siyasi hamle gütmeden, kendisi gibi dahi bir kurucuyu ziyaret etmiştir.
sabah şimdiki zamanın cumhurbaşkanıyla, akşam ise kurucu başkomutan ile bir araya gelmiş ve gözlerden bir damla yaş getirmiştir.

yalnız arkasına anıtkabiri almaması, yüzü anıtkabire dönük bir şekilde foto çekilmesi inanılmaz ince bir nezaket, helal olsun adam.

ikinci fotoğraf ile anlaşıldığı üzere bu bilinçli bir ziyaret ve elon, atatürk hakkında gerçekten fikir sahibi. paylaşımda kullandığı sözler çok etkileyici olmakla beraber müzede öğrendiği bilgi de olabilir ama elon'un en büyük özelliği atatürk gibi çok okuması olduğu için atatürk'ü anladığına da inanıyorum. büyük adamsın elon, büyük liderimize atamıza da selam olsun.

kalbimizde bir kez daha taht kurmasına sebep olan olay.
sırtını ankara'ya vererek anıtkabir'e yüzü dönük fotoğraf çekilmesi de nezaketin alternatif bir tanımı olabilecek nitelikte eylem.

ikinci fotoğrafta kısaca atatürk'ün attan düşerek 3 kaburgasını kırmasına ve ciğerine isabet eden şarapnele rağmen mücadelesi için savaşmaya devam ettiğini kastetmiş sanırım.

elon bu hangi seviye atatürk düşmanları rokete atleti tıkarlar, bütün uzay programı yalan olur.

bu fotoğraf ile ilgili dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de şu:

elon'un fotoğrafında açıklama olarak "atatürk anıtkabir" yazıyor.

"ataturk anitkabir" değil. yazıyla iletişim kurulan şu sözlükte bile i yerine ı, ı yerine i, ü yerine u harflerinin kullanımını görüyoruz.

elbette elon musk'ın sosyal medya hesaplarını yöneten insanlar vardır ve elon bunu kendisi yazmamıştır ama kalkıp da "bizim klavyemiz ingilizce" diye bahane üretmemiş kimse.

klavye ingilizce olsa bile ingilizce'de kullanılmayan bazı harfleri içerebiliyorlar. en olmadı yeni klavye dilleri eklenebiliyor. kullanmak isteyen için böyle seçenekler var.

bakın artık de, da ve soru eklerini geçtim, insanlar doğru harfi bile kullanmıyorlar.

adam atatürk'ün "istikbal göklerdedir" sözünü kanıtlar nitelikte uzaya yolculuk projesi yapıyor.

o gitmesin de kim gitsin?

"dünyada en hakiki mürşit ilimdir" cümlesini 90 sene önce söyleyen bir lidere saygı duruşudur.

beklenendir.

insanı mutlu eden garip bir olay. çünkü adamın hesabında 139 paylaşım var ve geneli iş odaklı içerikler.

21. yüzyılın dehası 20. yüzyılın dehasını selamlamaya gelmiş.

atatürk dünya uygarlığının gördüğü vizyonu en geniş, en cesur insanlardan biriydi. elon musk da öyle biri. atatürk'ten ilham almak istemesi normal.

hayatımda sosyal medya'da like'dır, follower'dır ilgilenmedim. benim gibi adamı 50 kişi 100 kişi beğense dünya'ya katkım ne lan bir bok olmaz derdim. şimdi elimde telefon adamın resmini durmadna refresh edip like ve follower sayısının inanılmaz hızlı artışını sigaramı yaktım izliyorum. gidip eski resimlerine baktım birer birer hangilerini geçtik, en beğenilen olduk mu diye. hesap açın beğenin kardeşim, en hızlı beğenilen mi, en çok beğenilen mi ne olursa olsun.

adam atatürk'ü biliyor, bilmekle yetinmiyor değer veriyor. anıtkabir'de artistik bir fotoğraf koyup da gidebilirdi. ama öyle yapmıyor, ardından bi foto daha koyup, atatürk'ün zor şartlar altında yılmadan mücadeleye devam eden biri olduğunu ve muhtemelen de bu özelliğinden dolayı ondan çok etkilendiğini işaret ediyor.

21. yüzyılın vizyoneri, 20. yüzyılın vizyoneri önünde saygı duruşunda bulunuyor. ülkemizde iki kelimeyi bir araya getiremeyen adamlarca eleştirilip kıymeti bilinmeyen bi dahiye, insanoğlunu belki marsa taşıyacak bir başkandahi gerçek değerini veriyor.

siz ne kadar kötüleseniz de, küçümseniz de atatürkü, öyle işler yaptı ki, tarihe öyle bir damga vurdu ki, önünde kaç dahi daha gelip saygı duruşunda bulunacak, göreceksiniz. göreceğiz, hep beraber.

elon musk'ın, madonna'nın "hey! what about my tesla??" yorumuna yapılan "s.ktirtme ulan teslanı şimdi!" yorumunu beğendiği paylaşım. instagram keşfette gördüm şok oldum.

madonna'nın yorumu


elon musk'ın beğenisi

adam bataklığa geldi haberi yok.

Elon Musk'ı kısaca tanımak isterseniz şöyle buyrun