Elon Musk'ın Sahibi Olduğu Tesla Motors, Neden Çok Önemli Bir Şirket?

Elon Musk son olarak Johnny Depp'in eski eşi Amber Heard ile olan birlikteliğiyle gündemde olsa da biz onu enerji sektöründe devrim yaratmayı hedefleyen vizyonuyla biliyoruz. Sözlük yazarı "exelon", Musk'ın şirketi Tesla Motors'u kilit noktalarıyla anlatıyor.
Elon Musk'ın Sahibi Olduğu Tesla Motors, Neden Çok Önemli Bir Şirket?


tesla motors'un ne kadar inovatif olduğu, tek bir modelini inceleyerek yargıladığınızda büyük hataya düşmenizi sağlayacaktır bu otomobil üreticisinin.

elon musk'un hayatını biraz araştıran, konuşmalarını izleyen biri sahibi olduğu bu şirketin sadece para kazanmak amaçlı kurulmuş, niş bir pazara hitap eden, zengin oyuncağı üreten bir şirket olmak amaçlı kurulmayacağını kolaylıkla görebilir:

elon musk - ted konuşması (türkçe)


bir kere tesla motors dediğiniz şirket bütün patentlerini halka açmıştır. araştırmalar hızlansın, bir an önce şu fosil yakıt belasından kurtulalım diye. oldukça paragöz di mi?

inovatif "olmamalarına" rağmen dünyadaki en yüksek menzile sahip araç yine bu şirket tarafından üretilmektedir. en yakın rakibinin yaklaşık 3 katı menziliyle... ayrıca dünyadaki tek 4 tekerden çekişli elektrikli araç. (norveç'te bu yüzden oldukça popüler)

Tesla Model S

asıl amaçlarının bu "niş" pazar araçları vasıtasıyla gelen para, bilinirlik ve bilgi birikim ile, çok daha ucuz modeller üretebilmek olduklarını, hatta bunun için dünyanın en büyük pil fabrikasının temellerini attıklarını, bu üretim tesisi sayesinde pil maliyetini aşağı çekmeye çalıştıklarını da hatırlatalım. ama sadece 5 milyar dolar yatırım yapmışlar, cimri herifler.

Tesla Gigafactory

grafen sayesinde hem pil, hem güneş hücreleri, hem rüzgar türbinlerinde yaşanan gelişmeler, elon musk'un vizyonuyla tamamen örtüşmektedir. 

- şimdiden 300 mil üzerinde 1500 ve üstü tekrar şarj edilebilen li-s piller ortaya çıkmıştır.

- grafen üretim maliyeti azaldıkça pil alanında ön görülen 100 kat hızlı şarj olan piller çok uzak değil... 36 saat yerine 22 dakika diyebiliriz basit olarak. 

the super supercapacitor

- bu maddenin güneş hücrelerinin teoride verimliliğini %60'lara çıkarması bekleniyor.


son olarak ilginçtir elon musk'un sahibi olduğu diğer firma, amerikanın en büyük güneş enerjisi sağlayıcısı (solar city). işte bunlar hep tesadüf.

DailyCaller


hakkaten devrim bunların neyine, sadece şov yapıyorlar.

not: toyota ve honda temiz enerji devriminin önemli parçaları olacak şirketlerdir, ona lafım yok. ama kalkıp tesla motors'a justin bieber muamelesi yaparsanız çarpılırsınız.


edit:

- iş bu entry'de diğer otomobil firmaları küçümsenmemiştir. tesla'nın küçümsenmesi eleştirilmiştir.

- grafen teknolojisi yarın devreye girecek denmemiştir ama önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde tesla motors'un lehinde gelişmeler olacağı vurgusu yapılmak istenmiştir.

- bu şirketin amacı para kazanmak değil denmemiştir. "sadece para kazanmak değil" denmiştir.

- bilimsel makale aramaya üşenildiği için "çöplük" sitelerden linkler verilmiştir ama bu konuların yalan olduğunu gösteren bir durum değildir. benden daha az tembel insanlar isterlerse ilgili makaleleri bulmakta serbesttirler.

arrivederci.