Elon Musk'ın Texas'ta Kurmaya Başladığı Uzay Şehri: Starbase

Mars'a gitme hayallerini artık herkesin bildiği Elon Musk, ondan önce Dünya'da bir şeyler yapmak istiyor. Starbase projesi de bunların başında geliyor.
Elon Musk'ın Texas'ta Kurmaya Başladığı Uzay Şehri: Starbase

elon musk, mars'ta yerleşim yeri kurma amacını açıkça dile getirmektedir ancak öncesinde dünya'da bir şehir kurmak için kolları sıvamıştır.

boca chica'daki spacex south texas fırlatma sahasının çevresinde kuracağı şehrin adı starbase olacaktır. şehir; fırlatma sahasında çalışanları, roket ile uçmak isteyenleri ve fırlatma anına tanık olmak isteyenleri ağırlayacak bir turizm merkezi olacak.

elon musk, buranın sonunda mars'a seyahat edecek insanlar için hareket noktası olacağını ve kalkış yapan her bir "starship" ile 100 kişiyi kızıl gezegene taşıyacağını umuyor.


mars yolculuğuna hazırlanacak kişilerin sadece bir şehir ya da kasaba tarafından sağlanabilecek yaşam alanına ve altyapıya ihtiyaç duyacak olmaları düşünülürse boca chica köyünü starship şehrine dönüştürmek musk'ın uzay keşfi vizyonunu gerçekleştirmesi için gerekli gibi gözüküyor.

şehrin kurulma süreci, elon musk'ın 2021 şubat ayı sonunda cameron county yönetimine resmen başvurması ile başladı. bölge yargıcının ofisinden yapılan basın açıklamasında musk'ın tüm tüzüklere uyması gerektiği ve yapılacak tüm başvuruların geçerli yasalar çerçevesinde değerlendirileceği, herhangi bir ayrımcılık yapılmayacağı duyuruldu.


spacex, abd federal havacılık otoritesi tarafından yürütülen kapsamlı bir çevresel değerlendirmenin ardından 2014 yılında abd körfez kıyısı'ndaki boca chica köyü'nde bir fırlatma tesisi kurma niyetini açıkladı. buna rağmen musk, falcon roketlerini nasa ve abd hükümetinden kiralanan alanlardan fırlatmaktadır. boca chica alanı ise şirketin kendisine aittir.

boca chica köyünün hemen yanında yaşayan sakinlerin birçoğu evlerini ve arsalarını spacex'e satmıştır. birkaç sakin bu satın alma teklifini reddetmiştir ancak fırlatmalar sırasında mecburen evlerini tahliye etmek zorundadırlar ve planlanan çok sayıda fırlatma bulunmaktadır.


boca chica, musk'ın en cüretkar uzay aracı starship ve onu uzaya fırlatacak olan `super heavy` adlı dev roketin evidir. daha önce denenmiş hiçbir şeye benzemeyen proje tamamlandığında şimdiye kadar fırlatılan en güçlü roket olacak.

uzay ajanslarının geleneksel olarak kullandığı küçük mürettebat kapsüllerinin aksine starship'in 50 metre yüksekliğinde, 9 metre çapında olan iç mekanın büyük bir kısmı yaşam alanı olacak ve gerektiğinde kargo taşımak için dönüştürülecek. starship'i uzaya götürecek olan super heavy roket ise 70 metre boyunda olacak ve spacex tarafından üretilen 29 raptor motorundan güç alacak.


starship ve super heavy'nin kenetlenmiş boyutu neredeyse 120 metre yüksekliğe ulaşacak. nasa'nın 60'ların sonlarında ve 70'lerin başında astronotları ay'a taşımak için kullandığı satürn v roketlerinden on metre daha uzun olacak uzay aracı, saturn v'nin neredeyse iki katı itme gücü üretebilecek ve tek kullanımlık saturn v'in aksine starship ve super heavy ile ilgili her şey yeniden kullanılabilecek.

kaynak: science focus