En Çapkın Osmanlı Padişahı Kimdir?

En çapkın Osmanlı İmparatorluğu padişahını bulmak için biraz Osmanlı magazini yapmak gerek.
En Çapkın Osmanlı Padişahı Kimdir?

25 hâtunu ve 45 çocuğu olan sultan abdülmecid'in ismi geçmektedir genelde bu çapkınlık konusunda ama katılmıyorum. kendisi en yakışıklı osmanlı padişahı imiş yine de:)

Sultan Abdülmecid

sarı selim de cariyelere çok düşkündür ve hatta haremde hâtun kovalarken öldüğü söylenir. üçüncü murad'ın da 100 küsür çocuğu olduğu belirtilir. padişah öldüğünde hamile olan bir sürü cariyesi denize atılmıştır sonrasında malûm.

Sarı Selim

lâkin bunlar çapkınlık olarak belirtilebilir mi? adamlar zaten kendi haremlerindeki hâtunlarla birlikte olmaktadırlar. mesela padişah ibrahim de (canım benim, çok severim kendisini) yediği doğal ilaçlar sonrasında hâtun delisine dönmüştür. bu da sayılmaz.

Padişah İbrahim

bu padişahlar olsa olsa cimâ müptelası herifler olarak söylenebilirler. gelelim en çapkın padişah sıralamasında bence zirvede bulunan isme: evet, sultan abdülaziz! kendisi malûmunuz ki osmanlı tarihinde seyahat için ülkesinden ayrılan ilk ve tek padişahtır. 


işte bu seyahatin fransa ayağında fransız hükümdar napolyon'un hâtunu kraliçe eugenie ile tanışır padişahımız haşmetlimiz. bu geziden aylar sonra kraliçe eugenie, mısır'a ziyarete gidecek iken istanbul'a da uğramaya karar verir. beylerbeyi sarayı, kraliçe için hazırlanır. kraliçe istanbul'a ayak basınca yemekler, eğlenceler düzenlenir. kraliçeye ufak bir istanbul gezisi yaptırılır. sonra kraliçeyle birlikte padişahımız sultan abdülaziz, saraya gelirler. sonrası dedikodular... dedikodular...


dönemin fransız gasteleri dahi bu dedikodular üzerine " kraliçe artık vatanına dönmelidir " diye haberler yaparlar. türk dil kurumu, "çapkın" kelimesini "okşayıcı bir seslenme sözü" diye tanımlar. örnek cümle: ayaklarımdan saç tellerime dek süzdüğün yetmedi mi çapkın? osmanlı döneminde "çapgun" şeklinde kullanılan bu kelime hızlı koşan atlar için söylenmişse de abdülaziz reis, bir hışımla fransa'ya gidip gelüp bir de oradan bir kısrak düşürerek bu kelimenin günümüzde anlam genişlemesine uğramasında büyük pay sahibi olmuştur. günahları boynuna:)