Baltacı Mehmet Paşa, Rus Çariçesi I. Katerina'yla Birlikte Oldu mu?

İki kez Osmanlı Sadrazamlığı görevini üstlenen Baltacı Mehmet Paşa, Osmanlı'nın en büyük dedikodularından birinin kurbanı oldu.
Baltacı Mehmet Paşa, Rus Çariçesi I. Katerina'yla Birlikte Oldu mu?
Baltacı Mehmet Paşa & Katerina

baltacı mehmet paşa hakkında yapılan 1. katerina muhabbeti tamamen yalandır. bu yalanı atanlar neredeyse 300 senedir "hacı adam kadın için satmış savaşı." diyerek sağda solda gezerler ancak bu konu hakkında en ufak bir bilgileri bile yoktur. fakat olayın aslı şudur:

osmanlı ordusu, rus ordusunu bataklığın birinde kıstırmıştır. osmanlılar, sayıca üstün olmalarına rağmen teknoloji olarak ruslardan bir hayli geridedirler. misal olması açısından şunu diyebilirim: osmanlı ordusunun topları 300 metre menzilli ve yivsizken, rus topları 2 km menzilli ve yivli toplardır. yani osmanlı neredeyse 150-200 yıl önceki teknolojiye sahiptir diyebiliriz.

bir de işin asıl can alıcı noktası şudur: osmanlı ordusunun içinde tarihçi raşid isminde bir vakanüvis vardır. bu adamlar, padişahlar sefere çıkmayı bıraktıktan sonra orduyla sefere giderler, ne görürlerse yazarlar, hatta gizli toplantılara dahi girebilirlerdi. daha sonra bu yazılanlar istanbul'da divan-ı hümayun'da okunur ve eğer paşanın bir hatası varsa gereği yapılır, başarısı varsa ona göre mükafatlandırılırdı. bir nevi padişahın gözü kulağıydı vakanüvisler.

şimdi savaşa dönelim. neyse komutanlar toplanır, ruslara saldıralım, onları imha edelim derler ve saldırır osmanlı. fakat ruslar, saldırıyı hiç zorlanmadan püskürtür. tarihçi raşid şöyle yazar "allah'tan ikindi vakti hücum ettik, hava karanlık olduğu için ruslar tüm osmanlı ordusunu değil, yalnızca ordunun bir kısmını geri püskürttüklerini sandılar. yoksa halimiz duman olurdu." bu sırada çariçe katerina, rus ordusuna katılır. askerlerin ellerindeki altın gümüş vs. ne varsa vermelerini ve bunu osmanlıya vereceklerini söyler. dediği yapılır, her şey eritilip baltacı mehmet paşa'nın önüne getirilir. şimdi baltacı'nın ne düşündüğünü tahmin etmek çok kolay; adam duruma bakınca şunları görüyor:

1. adamlar zaten senden güçlüler. birde kaçacak yerleri olmadığı için ölümüne savaşacaklar.
2. yeniçeriler durmadan huzursuzluk çıkarıyor.
3. adamların çariçesi ayağına altınlarla, hazinelerle gelmiş ve sunacağın her türlü şartı kabul edecek.

baltacı da tabii ki anlaşma yoluna gidiyor. yaptığı anlaşmada rus ordusunun silahlarını bırakması maddesini koyuyor ve istanbul'a dönüyor. istanbul'a dönüldüğünde baltacı'nın ayağını kaydırmak isteyen bir kısım devlet adamları şu meşhur "çadırda seks" yalanını ortaya atıyorlar. divan-ı hümayun toplantısında tarihçi raşid'in yazdıkları okunuyor ve baltacı mehmet paşa haklı bulunuyor. tabii adamın o sırada yaşının 90'ın üzerinde olduğunu söylemek gerekir. ama tabii bizim milletin kafası hep bel altına çalıştığından nedense gerçeğe değil de 1 günde çürütülen fakat 300 yıldır tekrarlanan iftiraya inanmayı tercih ediyorlar.

Osmanlı Dönemi Harem Ağalarıyla İlgili Sizi Şaşırtacak Enteresan Bilgiler