En Eski Halleri Oldukça Kaba Olan Vibratörün Geçirdiği İlginç Evrim

Vibratör tarihte muazzam bir evrim geçirmiş. Öyle ki 1900'lü yılların başındaki şekilleri neredeyse iş makineleri kadar kabaymış.
En Eski Halleri Oldukça Kaba Olan Vibratörün Geçirdiği İlginç Evrim

öncelikle, bir tost makinesi görünümünde olan bu titreşimden haz üreten aletin tarihteki kronolojik olarak değişimi şöyle anlatılıyor:

vibratörler 1900'lere kadar sadece doktorlar tarafından kullanılıyordu. bu tür cihazların ilki, 1869'da amerikalı doktor george taylor buharla çalışan ilk masaj ve titreşim aparatının patentini aldığında yapıldı. ne yazık ki kullanımları özeldi, üretimi maliyetliydi, taşınması zordu ve yalnızca kaplıcalar ve doktorlar tarafından kullanılmak üzere pazarlanıyordu.


1880'de ilk pille çalışan vibratör ingiliz doktor joseph mortimer granville tarafından tasarlandı ve weiss company tarafından üretildi. bu pille çalışan alet daha ucuz ve taşınması daha kolaydı.


1900'e gelindiğinde üreticiler hem pille çalışan, hem de elektrikle çalışan modelleri üretmeye başladı. kadınlar elektrikli aletlerin hevesli tüketicileriydi. ilk elektrikli olan dikiş makinesiydi; sonra vantilatör, çaydanlık, ekmek kızartma makinesi ve ardından vibratör geldi. ev aletleri olarak pazarlanmaya başlayan vibratörlerin reklam sloganı ise "tüm acıları dindirir. hastalıkları iyileştirir" şeklindeydi. "bir kadının ihtiyaçlarını bilen bir kadın tarafından icat edildi" ise bir başka reklam sloganıydı.


1910'lar ve 20'ler boyunca bu reklamlar gelişti, ancak dergilerin kopyalarında reklamlardan veya ürünlerden çok az bahsedildi. posta siparişi, 1900 ile 1920 yılları arasında vibratörleri pazarlamanın standart yöntemi haline geldi.


1920'lerin ortalarında erotik filmlerde ve fotoğraflarda vibratörler tekrar görünmeye başladı ancak yayınlardan etkili bir şekilde uzaklaştırıldı. vibratör reklamları, 1960'larda açıkça cinsel bir araç olarak yeniden ortaya çıkana kadar neredeyse ortadan kalktı.


cinselliğe yönelik daha açık görüşler nedeniyle, vibratörler 1960'larda "kabul edilebilir" ev aletleri olarak yeniden ortaya çıktı, ancak seks yardımcıları olarak pazarlanmaya başladıkları 1970'lere kadar "güzellik yardımcıları" olarak pazarlanmaya devam etti.


vibratörün de müzesi mi olurmuş diye sormamak gerekiyormuş. zira bu 150 yıllık tarihsel gelişim içinde günümüzde milyon çeşidi olan vibratör antik müzesi belli günlerde ziyaretçileri bile oluyormuş.

müzenin linki