En İyi Çizgi Roman Uyarlamalarından Watchmen Hakkında Eğlenceli Yapım Notları

Alan Moore ve Dave Gibbons'ın 1986'da yayınlanmaya başlayan 12 sayılık efsane çizgi romanı Watchmen bırakın en iyi çizgi romanlardan olmayı, gelmiş geçmiş en iyi edebiyat eserleri arasında gösteriliyor. Film uyarlaması da bu büyük eserin hakkını vererek oldukça nitelikli bir şekilde sinemaya aktarmıştı hikayeyi.


en çok trivia yazmayı sevdiğim filmler genelde çizgi roman uyarlamaları oluyor. zira onlarda çok ilginç şeyler çıkıyor ortaya.

* malumunuz watchmen çizgi romanının yayınlandığı yıllar 1986-1987. dolayısıyla 1987'den beri çizgi romanın filme çekilme muhabbeti dönmekteymiş etrafta. o yıllarda filmde oynaması düşünülen oyuncular rorschach olarak robin williams , silk spectre olarak jamie lee curtis, the comedian olarak gary busey ve nite owl olarak richard gere veya kevin costner.


* daniel craig ve simon pegg rorschach rolünü reddetmişler. (isabet olmuş zira ikisinde de rorschach rolünü oynayacak karizma yok bence)


* darren aronofsky ve paul greengrass iki ayrı dönemde yönetmen olarak düşünülmüşler. ama darren aronofsky the fountain için, paul greengrass da united 93 için projeden vazgeçmiş.

paul greengrass

* zack snyder'ın yönetmen olarak ilk çekim denemesi rorshach'ın the comedian'ın smiley rozetini tutarken ki bir pozuymuş ve bu poz 300'ün extended trailerında gözükmekteymiş. 


* çizgi romanın yaratıcısı alan moore çizgi romanlarının filme çevrilmesinden nefret ediyormuş o yüzden v for vendetta, from hell, constantine ve the league of extraordinary gentlemen... bunların hiçbirisini seyretmemiş ve romanların film halinin telif haklarını reddetmiş. zack snyder da bunu bildiğinden, "en kötü ne olabilir ki? alan moore soğuk bir pazar günü londra'daki evinde filmi dvd'ye koyar ve 'vay be tahmin ettiğim kadar da kötü değilmiş' der" diye bir cümle sarfetmiş. bunun üstüne alan moore'da cevap olarak "zack, en kötü ne olabilir lafını biraz küçümsemiş galiba zira bu benim londra'daki dvd çalar'ımda asla gerçekleşmeyecek çünkü kahrolası filmi hiçbir şekilde izlemicem" demiş. (burda fucking'i kahrolası olarak çevirme klişesini kullandım heheheheh)

alan moore

* zack snyder 300deki favori adamı gerard butler'a filmde bir rol vermek istemiş ama bütün roller dağıtılınca butler'a rol kalmamış bu yüzden zack snyder kendisine tales of the black freighter'in seslendirmesini vermiş.

tales of the black freighter fragmanı

* filmde bol bol 300 rakamına gönderme görüyoruz mesela the comedian'ın dairesinin numarası 3001 ama bence 300'e en büyük gönderme dr manhattan'ın karın kaslarıydı hehehehehehehe.


* adrian veidt'in monitörlerinden birinde apple'ın ünlü 1984 temalı macintosh reklamı gözüküyor. (burdan trenchkot'a selam ederim)

fotoğraf: gizmodo

* yine adrian veidt'in monitörlerinde 1962 yapımı 300 spartans'ı, the road warrior aka mad max 2'yi, marvin the martian'ın dünyayı yok etmeye çalıştığı bir bölümünü, 1951 yapımı the day the earth stood still'i ve bir parça hard porno görebilirmişiz.


* adrian veidt'in monitörlerindeki diğer bir görüntüde rambo first blood part 2'dan bir sahne görünüyor. bu sahnede slyvester stalone yanında bir arkadaşıyla yürüyor ve arkadaşının kıyafetinin üstünde üzgün suratlı bir smiley rozeti var.


* rorschach'ın ismi rorschach murekkep testi'nden geliyor. zaten fark ettiyseniz rorschach'ın maskesi de mürekkep testlerinden oluşuyo. (burdan da mock caterpillar'a selam ederim ehhehehe) şimdi rorschach'in maskesinin gizemini merak edenler için ufak bir açıklama yapalım: rorschach'ın herhangi bir süper gücü yok, walter joseph kovacs, rorschach olmadan evvel bir terzi olarak çalışmaktaymış. kitty genovese öldürülmesinden birkaç hafta evvel elinde dr. manhattan tarafından hazırlanmış bir kumaşla kovacs'a gelir ve bundan bir elbise yapmasını ister. bu kumaş beyaz latex üstüne siyah bir sıvıdan oluşup ısıya duyarlı olarak şekil değiştiriyomuş. neticede elbise tamamlanmış ama kitty genovese elbiseyi beğenmemiş. bunun üstüne kovacs elbiseyi eve götürmüş çünkü kumaşa hasta olmuş. yaklaşık 1 hafta sonra gazetede kitty genovese'nin öldürüldüğünü okuyunca new york'taki suç oranına lanet etmiş ve elbiseden kendine bir maske yaparak rorschach karakterine bürünmüş.


* filmi başında karakterler tanıtılırken silk spectre'in hamile kalıp emekliye ayrıldığını gösteren bir sahne görüyoruz. bu sahnede herkes uzun bir masada oturuyo ve tam ortada da silk spectre duruyo. bu bana l ultima cenayı hatırlattı. ona bir gönderme yapmışlar gibi geldi. aha fotosu:

yine karakterlerin tanıtımı sırasında v j day'a de bir gönderme var. alfred eisenstaedt tarafından çekilmiş dünyanın en ünlü fotolarından birisi olan denizcinin hemşireyi öptüğü fotoyu herkes bilir. filmde kutlamalar sırasında hemşire ortada dururken watchmenlerimizden biri olan lezbiyen silhouette gelip hemşireyi öpüverir.


* dr manhattan'ın alnındaki yuvarlak işaret hidrojen atomunu simgelemekteymiş. ortadaki yuvarlak, çekirdek, tepede duran minik nokta ise etrafında dönen elektron oluyo. tabi benim görüşüme göre de durduğu yer itibariyle üçüncü gözü sembolize ediyor.


* filmde görüyoruz ki richard nixon başkanlıkta 5. dönemini yaşıyor. bunun sebebi 1975'de 22. amendment'ı reddetmiş olması. "22. amendment'da hiçbir başkan 2 kereden fazla seçilemez" ibaresi bulunmakta. bu durumda nixon ömür boyu başkan kalabilecek hakka sahip oluyo.


* filmde adrian veidt'in cinsel tercihlerine dair bir bilgi bulunmuyor ancak watchmen okurları kendisinin gay olduğundan şüpheleniyorlarmış. nite owl adrian'ın bilgisayarını hacklerken dikkat ederseniz masaüstünde "boys" adında bi klasör olduğunu görürsünüz. zack snyder burda okurların gay şüphelerine bir gönderme yapmış. masaüstünün screenshot'ı (trip'e teşekkürler):


* jeffrey dean morgan senaryonun ilk 3 sayfasını okuduktan sonra rolü reddetmeye karar vermiş zira filmin ilk sahnelerinde the comedian ölüyor bu yüzden jeffrey bu kadar kısa görüneceğim bir rolü istemem demiş. ancak agent'ı lütfen senaryonun sonuna kadar oku diye ısrar edince rolün büyüklüğünü anlamış ve kabul etmiş. ( bu amerikalılarda zerre akıl varsa ben de neyim)

the comedian'ın cenazesindeki amerikan bayrağına dikkat edersiniz 51 eyaleti simgeleyen 51 tane yıldız görürsünüz. aslında gerçekte amerika'nın 50 eyaleti bulunmakta. filmdeki 51. yıldız ise dr. manhattan sayesinde kazanılan vietnam'ı simgeliyor.


* aslında çizgi romanın sonunda veidt dünyaya uzaylı bir canavar gönderiyor ve bütün dünya ona karşı birleşiyormuş. ama uzaylı canavarın hikayesini anlatmak ve onu tanıtmak çok uzun süreceğinden zack snyder düşman olarak dr. manhattan'ı kullanmaya karar vermiş.


soundtrack 


Bu içerikler de ilginizi çekebilir