En İyi Film Oscar'ını Kapan The Shape of Water'ın Bir Kısa Filmden Neredeyse Birebir Uyarlanması

Hollanda çıkışlı, 2015 yapımı kısa film The Space Between Us ve The Shape of Water arasındaki benzerliği gördükten sonra filmi "The Shape of Water Between Us" şeklinde hatırlayabilirsiniz.

the shape of water'ı, filmden hiç haberim yokken izledim. herkes gibi ilk izlenimim filmin başlangıcının müzikler ve atmosferle birlikte bir jan pierre-jeunet havasında olduğuydu. beş dakika sonra beynim başka sinyaller vermeye başladı. araştırma merkezi, temizlikçi kız ve yaratık bir araya gelince lan ben bu senaryoyu bir yerde izlemiştim hissine kapıldım. çok geçmeden jeton düştü. bu daha önce izlediğim bir kısa filmin kopyasıydı.

ahanda

"The Space Between Us"

the space between us, 2015 yılında çıkmış ve çeşitli ödüller toplamış bir kısa film. mevzu yine aynı ama geçmişte değil de gelecekte geçiyor. detaylı araştırmadım. muhtemelen senaryo için kısa filmin yapımcılarına bir şeyler ödenmiş, telif hakları alınmıştır. çalacak kadar eşek olamazlar. "bunu uzun metraja nasıl çeviririz" demişler ve soğuk savaş dönemine gömerek halletmişler. filmdeki olmamışlıkların bazıları da buradan kaynaklanıyor bence.

guillermo del toro, the shape of water'ı hollanda yapımı the space between us isimli kısa filmden fena halde aşırarak çekmiştir. sanki bu kısa filmi uzun metraj haline getirmiş gibi del toro ama işin ilginç yanı tüm ödül törenlerinde orijinal senaryo dalında adaylık elde ediyor film. "bu kısa filmden esinlendim veya ondan uyarladım" gibi bir açıklama da yok sanırım ortada.

Filmin bu ödül sezonunda aldığı senaryo adaylıklarından bazıları

Oscar 2018 - En İyi Özgün Senaryo

Altın Küre 2018- En İyi Senaryo

Critics' Choice 2018 - En İyi Özgün Senaryo

BAFTA 2018 - En İyi Özgün Senaryo

Amerikan Senaryo Yazarları Birliği - En İyi Özgün Senaryo

Hollanda Film Akademisi (Netherlands Film Academy/NFA), Ocak ayında bir açıklama yayınlayarak bu söylentilere bir anlamda nokta koydu denebilir.


Kendileri iki filmin oldukça farklı fikirlerden yola çıktığını ve farklı zaman dilimlerinde geçtiğini hatta benzerlik kurulmasından memnun olduklarını söyleyerek The Shape of Water'a başarılar dilediler.

"After recently screening “The Shape of Water” and following conversations that took place in a very constructive and friendly atmosphere, The Netherlands Film Academy believes that both "The Shape of Water" and our short, "The Space Between Us," have their own very different identities. They have separate timelines of development and are not in any conceivable way interlinked or related. The students and "The Space Between Us" team were very excited and grateful to have the opportunity to actively discuss the creative inspirations of both films in a personal conversation with Mr. del Toro. We cordially discussed our films and our common roots in mythology and the fantastic (and some themes which Mr. del Toro has previously dwelled on Hellboy I and II). We have learned a lot from the contact with an extremely gifted and creative filmmake and wish "The Shape of Water" continued success."

kaynak: https://www.filmacademie.ahk.nl/en/actueel/news/article/artikel/2018/1/the-space-between-us-the-shape-of-water/

Bu içerikler de ilginizi çekebilir