En Ünlü Avrupa Metropollerinin Kıyası: Londra vs Paris vs Roma vs Barselona

Hangi şehir, hangi kişilik tipine hitap ediyor? Avrupa'nın belki de en popüler metropollerini farklı yönlerden kıyaslayan bir derleme hazırladık.
En Ünlü Avrupa Metropollerinin Kıyası: Londra vs Paris vs Roma vs Barselona

Genel bir bakış atalım

barselona'nın daha güncel sayılabilecek çok güzel bir mimarisi vardır ve her yeri birbiriyle uyumludur. yani bizdeki gibi dolmabahçe'nin arkasında s*k gibi gökdelen yoktur affedersin. denizi var, iklimi güzel, fc barcelona'nın şehri, yemekler güzel falan derken en yaşanılabilir yer burası gibi gözüküyor. ancak diğerlerine göre suç oranı daha yüksektir diye tahmin ediyorum, %100 emin olmamakla birlikte. insanlarda bir londra'daki kadar saygı yok mesela etrafına karşı. ama yine de şahsen metropol de sevmediğimden mütevellit, bana göre en yaşanılası şehir burası bu dörtlünün içerisinde.

roma cidden tarihi dokusu itibarıyla mükemmel bir şehir. abdullah gül'ün de dediği gibi adamlar tarihi eserlerin etrafına abidik gubidik şeyler yapmadan çok güzel korumuşlar. vatikan'ı falan da kattığın zaman turistik olarak en görülmesi gereken yer burası diye düşünüyorum. tabii buranın da iklimi, denize yakınlığı falan avantajlı yanları.

paris'in de iç kısmı, ki bayağı büyük bir alan yapıyor burası, birbiriyle fazlasıyla uyumlu binalardan oluşuyor. yani herhangi standart bir apartmanı türkiye'de olsa "aa ne güzel" diye fotoğrafını çekersin, o derece. ama tabii bu durum böyle çünkü bildiğim kadarıyla 1800'lerde adamlar şehri komple yıkıp baştan yapmışlar. onun dışında tabii eskili yenili çok güzel mimari eserler var; büyük ve küçük saraylar, sacre coeur, eyfel kulesi, opera binası, vs. yine çok güzel sanat/tarih müzeleri var gezmek için, louvre tabii ki en meşhuru. tüm bunları geçin, elinize bir gül şarabı alıp sen nehri kenarında arkadaşlarınızla takılmak bile çok güzel.

Londra

londra'da maalesef çok kalamadım, sabahtan akşama gezdim sadece. mimari bütünlük olarak bence diğer üç şehrin gerisinde kalıyor. bir de çok kozmopolit ve mutfak olarak da tabii ki ingiliz mutfağı diğer üçlünün yine çok gerisinde. en büyük avantajı ingiliz medeniyetinde yaşamak ve ingilizce konuşabilmek bana göre. tabii bir de mükemmel tarih/bilim müzeleri ve bu müzelerin en güzel yanı da istemezsen para vermek zorunda olmaman. buna rağmen şu 4 şehir arasında hangisinde yaşamak istersin deseler son seçeceğim londra olurdu.

Farklı görüşler, daha kısa bir şekilde

londra birçok konuda açık ara önde gider. 6 ay kadar kaldım. yağmurlu olabilir, güneş az olabilir ama şehir süper. her şey var.

paris'e iş gereği 3 defa gittim. büyük ümitlerle gitmiştim ta ki eyfel kulesinin dibine gelip "bu ne yaa demir yığını" diyene kadar ve sonuç: hayal kırıklığı. ara sokaklara girince zenci mahalleleri ve sefalet kaynıyor.

roma hoş romantik bir şehir. londra'dan sonra 2. olur. buram buram tarih kokuyor ve damak tadı bize yakın. aşk şehri roma...

barcelona yaşanacak yer değil. adamlar aç. ayrıca hırsızlık teşebbüsüne dahi rastladım, ucuz kurtulduk. çok da kalabalık. bir daha da gitmem.

Paris

aralarında barselona'nın bulunmasının diğerlerine hakaret olarak gördüğüm kıyaslamadır bu

eğer amacınız güzel deniz kıyısı akdeniz falansa, fransız veya italyan rivierasına gidin çok daha güzel yerler var. barselona kötü şehir değil tabii ki, gidip gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. sadece diğer alternatiflerin yanında sönük kalıyor.

roma çok güzel bir şehir. bir zamanlar bilinen dünyaya hükmetmiş, kimsenin karşısında duramadığı roma imparatorluğu'nun başkenti. zamanının en güzel şehri kesinlikle. tarihe ilginiz varsa ilk gitmeniz gereken yer. paris ve londra gibi büyük değil ama içi dolu bir yer. tarihi yaşayabileceğiniz bir şehir. bana sorarsanız roma tek başına paris ve londra'yla kapışmaya yetmez. yanına floransa'yı da eklemek gerekir.

paris gerçekten çok güzel bir şehir. tarihi var, sanatı var, kültürü var. şehrin her bölgesinde farklı bir şey yaşandığını görüyorsunuz. hangi yaşam tarzını severseniz sevin gidebileceğiniz yerler var. müze gezmek istiyorsanız yine fazlasıyla var. alışveriş için yine fazlasıyla var. bir italya olmasa bile mutfakları da çok güzel. kısacası kıta avrupa'sını tek bir devlet olarak alırsanız, paris'i başkent yapmaktan başka bir çareniz yok.

londra ise inanılmaz bir şehir. paris'in o farklı büyüleyici yanını göremezsiniz belki ama çok farklı bir dünyaya görürsünüz. londra'nın en önemli özelliği modenliği ve klasikliği size bir arada sunabilmesi. çok eski yapılar içine gezerken bir anda kendinizi 21. yüzyılın içinde buluyorsunuz. müze anlamında paris'e fark atar. avrupa'nın en güzel müzeleri burada. parklarında oturup 1-2 saat bile geçirmek ayrı bir güzellik. hele sincapları falan beslerseniz o tatlı bakışları size hayat enerjisi verecektir.

Barselona

kısacası benim sıralamam: londra>paris>roma>>>barselona. evet barselona'nın burada olmasını hiç anlamıyorum. istanbul barselona'dan çok daha güzel bir şehir mesela. barselona'yı görmek için diğerlerini ertelemeyin derim.

not: bu arada aklıma gelmişken şu sözü de ekleyeyim. "men did not love rome because she was great. she was great because they had loved her" -g.k. chesterton

yani insanlar roma'yı muhteşem olduğu için sevmedi; roma insanlar onu sevdiği için muhteşemdi.

hepsini gören biri olarak kısaca fikrimi söylemek gerekirse

londra: metropol

paris: sanat

barselona: eğlence

roma: tarih