Erdoğan - Putin Zirvesinde Ruslar, 2. Katerina Heykeliyle Türkiye'ye Mesaj mı Verdi?

İdlib'de yaşanan ve tüm Türkiye'yi derinden üzen olaylar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede Türk heyetinin arkasında duran 2. Katerina heykeli sosyal medyada ve Ekşi Sözlük'te gündem oldu. İşte olayın bir özeti.
Erdoğan - Putin Zirvesinde Ruslar, 2. Katerina Heykeliyle Türkiye'ye Mesaj mı Verdi?

şimdi nedir bu mesaj, anlamayan arkadaşlar için yazalım.

akp'li siyasetçilerin önünde durduğu heykel, rusya'nın ünlü çariçesi romanov hanedanı'ndan 2. katerina'dır.

peşinen söyleyeyim; o katerina bu katerina değil, baltacı mehmet paşa'nın münasebet yaşadığı iddia edilen katerina, 1. katerina'dır.


ruslar bu mesaj verme işini iyi biliyorlar. geçtiğimiz hafta sonu da boğazlarımızdan geçirdikleri iki fırkateynle aşırı rencide edici bir mesaj vermişlerdi:


dün de zaten küçük kaynarca antlaşması ile ilgili bir mesaj vermişlerdi. 

işte bugünkü mesaj da aslında dünkü mesajın devamı gibi. zira küçük kaynarca antlaşması'nı imzaladığımız dönemde çariçe 2. katerina vardı rus tahtında. çariçe 2. katerina, osmanlı'ya en büyük mağlubiyetleri tattıran ve osmanlı'nın dağılma evresine girmesine sebep olan kadındır.

2. katerina döneminde ruslarla; 1768-1774 osmanlı-rus savaşı ve 1787-1792 osmanlı-rus savaşını yaptık. her iki savaşta da ağır mağlubiyetler aldık. bu kadın, 3 osmanlı padişahı gördü ve her 3'ünü de yendi ve toprak kazandı. kırım'ı osmanlı'dan koparıp rusya'ya katan da çariçe 2. katerina'dır.


işte böyle. ruslar boyuna mesaj veriyorlar. anlayana. osmanlı torunları da anlamıştır umarım.

o heykel hep oradaydı tabii ki ancak  bizimkilerin bunu görüp heykelin önünde değil de başka bir duvarda poz vermeleri gerekirdi. o heykelin altında bir yunan, bir fransız, bir alman poz verebilir ama bir türk, hele ki kendini osmanlı torunu olarak tanımlayan zevat poz vermemeliydi. o beğenmediğin monşerler ince eler sık dokurlar, bu pozu vermezlerdi misal.

Bu olaydan sonra sosyal medyada, daha önce de aynı heykelin önünde çekilmiş fotoğraflar paylaşıldı.

Çapkınlığıyla Nam Salmış Sanat Düşkünü Bir Rusya İmparatoriçesi: II. Katerina