112 Farkla Mehmet Kesimoğlu'nun Kazandığı Kesinleşen Kırklareli Seçimlerinde Neler Yaşandı?

Kırklareli Belediye Başkanlığı için yarışan bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun galibiyeti, bugün sona eren yeniden sayımın ardından kesinleşti. Neler yaşandığına dair bir özeti aktaralım.
112 Farkla Mehmet Kesimoğlu'nun Kazandığı Kesinleşen Kırklareli Seçimlerinde Neler Yaşandı?
Fotoğraf: Twitter / Mehmet Siyam Kesimoğlu

Neler oldu?

halkın çok sevdiği ve gerçekten halk için icraatları gözle görülür değişiklikler yaratan 2014-2019 kırklareli belediye başkanı kesimoğlu, 31 mart yerel seçimleri için chp tarafından yeniden aday gösterilmemiş, yerine chp farklı bir belediye başkanı adayı (bkz: tuna soykan) belirlemiştir. kazanacağı bariz olan kesimoğlu'nun aday gösterilmemesinin nedeninin kendisinin muharrem ince lehine yaptığı çalışmalar yüzünden olduğu söylentileri ağır basmıştır.


chp'nin en yüksek oy oranıyla kazandığı illerden biri olan kırklareli chp'nin bu tutumunu desteklememiş, tam tersi başkanlarının yanında olduklarını bariz bir şekilde göstermiştir. halkının desteğini hisseden, partisi tarafından ihanete uğrayan kesimoğlu 12 şubat 2019'da partiden istifa etmiştir. sosyal medyada farklı şehirlerdeki chp'li kesim bu hareketini eleştirmiş, dsp'ye katılacağının söylentileri yayılmış olsa da kesimoğlu kırklareli halkına güvenmiş ve bağımsız aday olmuştur.


31 mart seçimlerinde sandıkların açılması sırasında mhp'nin adayı (bkz: derya bulut) ile çok başa baş bir mücadele sonucu halkın tercihi mehmet siyam kesimoğlu olmuştur. tüm türkiye illerinde seçilen tek bağımsız adayıyla, atatürkçülüğüyle ve aydınlığıyla diğer illerdeki seçmenlere particilik konusunda bir ders veren kırklareli halkı seçimlerde önemli bir yer edinmiştir. ama bu mutlu gözüken tablo kırklareli'de büyük gerginlik yaratmış, cumhur ittifakı oyların yeniden sayımını istemiştir.

işte halka, adalete ve halkın adayına yapılan saygısızlıklar burada başlıyor.


seçimde oyunu bu şekilde kullanmış (ki gerçekten büyük bir kesim böyle kullanmıştı) seçmenlerin oylarının sayılmaması adaletli değildir.

3 nisan günü türkiye'nin dört bir yanından bu uygulamayı adaletsiz bulanlar sosyal medyada tepki göstermiş, kırklareli halkı muharrem ince'nin katılımıyla sokaklara dökülüp isyan etmiştir. günün sonunda il seçim kurulu itirazı kabul etmiş ve yeniden sayım iptal edilmiştir.

ancak 4 nisan sabahı kırklareli il seçim kurulu'nun almış olduğu sayım durdurma kararı yüksek seçim kurulu tarafından kaldırılmıştır. sayımda yukarıda geçen şekilde oyunu kullanmış seçmenlerin oyları geçersiz sayılmıştır. bu kadar başa baş olan seçim sonuçlarının bu şekilde değişme ihtimali yüksek ölçüde artmıştır. 

yine de sonuç olarak kesimoğlu, 6 nisan itibarıyla yeniden sayımda da kazanmıştır. tebrik ediyorum.

Kesimoğlu, CHP'den aday gösterilmemesi üzerine şunları söylemişti

"bu kararı gözden geçirmek zorundasınız. bizim tepkimiz partimizin kurumsal kimliğine asla değil, her zaman söyledim: chp'nin 6 oku benim yüreğimde, asla kimse sökemez. benim itirazım kırklareli halkının iradesine ipotek koyan o yönetim anlayışına. makamı ve mevkii ne olursa olsun hiçbir güç kırklareli halkının iradesine ipotek koyamaz. bu bakımdan genel merkezimizin aldığı bu kararı gözden geçirmelerini diliyorum."

Fatih Mehmet Maçoğlu'nun Tunceli Belediye Başkanı Seçilmesini Sağlayan İcraatları

31 Mart'ta Büyükşehirlerin Neden Kaybedildiğini Sorgulayan Bir AK Parti Eleştirisi

3 Ay Öncesine Kadar Pek Çoğunun Tanımadığı Ekrem İmamoğlu Nasıl Kazandı?