Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa ile 2018'de Vatandaşı Neler Bekliyor?

7061 sayılı "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. 124 maddelik torba yasanın bizi olumsuz etkileyecek bazı maddeleri.
Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa ile 2018'de Vatandaşı Neler Bekliyor?


- yeni yasayla birlikte yılda iki taksitte alınan motorlu taşıtlar vergisi (mtv) önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 15 ila yüzde 50 oranında zamlı ödenecek. 2018 itibari ile başlayacak.

- sarmalık tütünden elde edilen sigaralara yaklaşık yüzde 100'e varan oranlarda zam gelecek.

- gsm ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5'ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5'e yükseltildi.

- evini kiraya veren ev sahiplerinin ödeyeceği gelir vergisi artacak. bugüne kadar giderlerinin yüzde 25'ini vergiden düşen ev sahipleri artık sadece yüzde 15'ini gider olarak gösterebilecek. dolayısıyla ev sahipleri maliye'ye daha fazla vergi ödeyeceği için bu gideri kiracılara yansıtacağı, ev kiralarının zamlanabileceği belirtiliyor.

- özel tüketim vergisi'nin (ötv) kapsamı iyice genişledi. sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içecekleri, soğuk çay ve meyveli içeceklerden yüzde 10 ötv alınacak.

- bakın bu tam reisçileri sevindirecek bir haber, ne de olsa dolandırıcıları çok seviyorlar, torba yasayla tüketicileri kandıran, dolandıran, tüketici haklarını ihlal eden kişi ve şirketlere uygulanan cezalarda da indirime gidildi.

- asker ve emniyet mensuplarının kullandığı lojmanlar dışında kalan yaklaşık 107 bin lojman, önceliği içinde oturanlara olmak üzere satılacak.

- torba yasayla meralar talana açılacak. endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, osb'ler ve serbest bölgeler artık meralarda kurulabilecek, üstelik 20 yıllık ot parası da alınmayacak.

- telekomünikasyon şirketlerinin 5 milyar liraya varan borçları affa girecek. vatandaşa ise asla taviz yok, dilim ekmek çalsan onlarca yıl hapis!

kaynaklar:

http://haber.sol.org.tr/…n-28-milyar-cikacak-219868

http://www.abcgazetesi.com/…-daha-ucacak-70886h.htm

http://aa.com.tr/…torba-yasa-yururluge-girdi/989714

https://www.haberler.com/…onayladi-10312797-haberi/