Ergin Ataman'ın Euroleague Finalinde Real Madrid'i Yenmesini Sağlayan Örtülü Hamleleri

Euroleague finalinde Ergin Ataman'ın çalıştırdığı Panathinaikos, Real Madrid'i 80-95 gibi net bir skorla geçerek şampiyon oldu. Ergin hocanın finaldeki hamleleri ise koçun ne kadar etkili olabileceğini kanıtladı adeta...
Ergin Ataman'ın Euroleague Finalinde Real Madrid'i Yenmesini Sağlayan Örtülü Hamleleri

ataman, real madrid finalinde mükemmel bir strateji uyguladı ve ödülünü aldı

taktik basitti aslında, real madrid'in bu seneki en önemli oyuncusu olan mario hezonja'yı ritme sokmamak. bu amaç doğrultusunda ilk periyotta rakipten 35 sayı yemeyi göze aldı. bütün savunmanın tek bi amacı vardı, hezonja'yanın düzgün şut bulmasını engellemek. nitekim hezonja ilk periyotta hiç şut sokamadı.

çünkü diğer real madrid'li oyuncular her ne kadar üst düzey basketbolcu olsa da süreklilikleri yok. çünkü yaş ortalamaları çok fazla. lull ve sergio'nun yaş ortalaması 37. yabusele saman alevi gibi. bir tek geriye campasso kalıyordu. ona da o kadar sert ve yıprayıcı baskı yaptılar ki ayarlarını bozdular. hakem ve oyuncularla didişmekten oyuna konsantre olamadı.

Dedeler Rodriguez ve Llull. / Fotoğraf: X @EuroLeague

hâl böyle olunca 3. periyotla beraber top döndü dolaştı yine hezonja'nın eline kaldı. hezonja da ritmini bulamadığı için normalde çok yüzdeli attığı 3'lüklerin hiçbirini sokamadı ve real madrid hücumları kitlendi.

bir de ergin hoca'nın vildoza hamlesi çok kritikti. bu sezon nerdeyse hiç oynatmadığı vildoza'yı bi anda euroleague finalinde sahaya atması çok cesur bi hamleydi. burdaki amaç maçın sonuna solukası hazır tutmaktı. vildoza bu süreyi iyi değerlendirdi. girdiği kısa sürede hem iyi savunma yaptı hem de çok kritik bi 3'lük soktu. biraz olsun dinlenen solukas ise maç sonunu mükemmel oynadı. maç boyu sadece bir atış kaçırdı.

Kostas Sloukas / Fotoğraf: X @EuroLeague

yani bu maç tamamen ergin hocaya yazar. tecrübesini konuşturdu ve yenilmez armada gibi lanse edilen real madrid'i sahadan sildi.

respect.