Ergin Ataman'ın, Kupa Kazandığı Takımlarda Uyguladığı Başarılı Kadro Mühendisliği

Anadolu Efes'le iki yıl üst üste (pandemi sezonu iptal olmasaydı 3) şampiyon olan Ergin hocanın belli bir kadro kurma anlayışı var ve görünen o ki işe yarıyor. İşte bunun kısa analizi.

topu eline gözü kapalı bırakabileceğin birisini bul, ona verdiğin paraya acıma

deron williams, carlos arroyo, vasilije micic, kostas sloukas

Carlos Arroyo

oyun sıkışında istediği yerden, istediği şutu atabileceğin birisini bul, her topu kaçırsa da sahaya s*çsa da çıkartma

david hawkins, manuchar markoishvili, shane larkin, kendrick nunn

Shane Larkin

pota altında bir zebellah olan, havaya atılan her topu smaç yapabilen, 35+ dakika oynayabilecek, faul problemi bile olsa çıkartmayacağın birisini al

pops mensah bonsu, boniface n'dong, bryant dunston, mathias lessort

Lessort

hem güçlü, hem sert, hem de mücadeleci, hem de top kullanabilen bir parça ekle

ersin dağlı, milan macvan, james anderson, jerian grant

Ersin Dağlı

son olarak, üçlük tehditi olan takımın en uzunu olacak birisini de kat

zoran erceg, tibor pleiss, hernangomez/papapetrou

Tibor Pleiss

adam 2015-2016'da galatasaray'a basketbolda avrupa kupası kazandırdı, oyunculara bak; sinan güler, eric mccollum, stephane lasme, blake schilb ve vladimir micov. şablondan bir eksiği yok. fenerbahçe'yi 6 kişi yendi, sinan-carter-micov-zoran-patric young 6. isim kerem gönlüm. şablonu yine tamam.

hocam, kendisini başarıya götüren şablonu bir şekilde kurmak istiyor. şablon konusunda en takıntılı isim olan guardiola'dan örnek vererek açıklamak gerekirse, pep nasıl kalecisi en az orta saha oyuncusu kadar iyi pas yapan birisini istiyor, defans önünde rodri/busquets ya da alonso istiyorsa, ataman da bu 5 oyuncuyu barındıran şablonu istiyor. kurunca da mutlaka başarılı oluyor. elbette 5 kişiyle bunu sağlamıyor ya da en iyileri alıp, bir araya getirerek bunu da yapmıyor. öyle olsa, real madrid'in pana'yı ezip geçmesi lazımdı ama tam tersi oldu. ataman, yan parçalara katkı verecek isimleri de kullanıyor. yeri gelince rotasyonu da iyi daraltıyor. aslında, kurduğu kimyayı nasıl kullanacağını çok çok iyi biliyor. hocanın sırrı bu. son çeyrekte nunn ve sloukas oyunda değilken, fenerbahçe'ye sadece 1 basket imkanı verdi ve farkı açtı. finale oradan yürüdü. gerektiğinde yapısını anında değiştirip, çözümü bulabiliyor.

nba'den gelen larkin'e ya da nunn'a tek kelime etmiyor ekran önünde ama avrupa basketbolu ile gelişmiş micic ya da sloukas'a hiç acımadan ekran önünde lafını söylüyor. sloukas dönüp, serinin diğer maçını kariyer rekoru kırıp alıyor. kritik 4.maccabi maçının son çeyreğinin başında 4. faulünü alan kendrick nunn'u oyun sonuna saklamak bahanesiyle oyundan da çıkartmıyor. sahada nunn ile ölmeyi tercih ediyor. bildiği tek kurşunluk silahı, bilmediği otomatik silaha tercih ediyor. ikisi de o kumarı kazanıyor sonunda.

milli takıma gelirsek, cevabı aslında yukarıda verdim. şu şablonda yer alacak 5 kişiyi, mevcut seçilen 16 kişi içinden seçebilirseniz, hocam da inanın başarılı olur. ergin ataman, milli takımın şu yapısının ideal ismi değildir. bana göre, hiçbir euroleague hocası milli takım koçu olacak durumda değil. kaç kere furkan haltalı'yı izledi ataman mesela. muamma. selçuk ernak ya da yakup sekizkök bile daha ideal isimlerdir şu şartlarda. neyse.

ergin ataman, avrupa'nın 1 numaralı basketbol koçudur.