Frutti Extra Bursaspor'un Euroleague'e Katılma İhtimali Tam Olarak Ne Durumda?

Temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor, ULEB EuroCup'ta Virtus Segafredo Bologna ile final oynayacak. Peki çok zorlu bir yolu aşarak finale çıkan Bursaspor, gelecek sezon Avrupa'nın en üst seviye basketbol organizasyonu olan Euroleague'e katılabilir mi?
Frutti Extra Bursaspor'un Euroleague'e Katılma İhtimali Tam Olarak Ne Durumda?

bursaspor'u tebrik ederim. cehennem gibi iki deplasman tribününden yine bu atmosferleri çok iyi bilen dusan alimpijevic sayesinde çıkmışlardı. yarı finaldeki andorra tam dişine göre bir takımdı. her ne kadar bir ispanyol takımı olsa da ispanya ligi'nin dibinde ve 7 mayıs'ta fuenlabrada maçını kaybederlerse küme düşecekler.

finaldeki rakip virtus bologna birkaç yıldır inanılmaz paralar harcayan bir takım. euroleague'e katılmayı ise hala başaramadılar. geçen sene eurocup yarıfinalinde unics kazan'a kaybettiler. italya ligi'nde lider. diğer muhtemel rakip valencia ise çok uzun yıllardır euroleague & eurocup'ta oynuyor. 2000'li yıllarda 4 eurocup şampiyonluğu aldılar. ispanya ligi'nde barcelona ve real'in arkasında 3. sırada.

geçen sezonun eurocup şampiyonu monaco'nun playoff yapması sonrası eurocup'tan direkt katılım hakkı sadece kupa şampiyonuna verilecek. dolayısıyla bursaspor euroleague'e katılmak istiyorsa kupayı kazanmak zorunda.

Fotoğraf: Twitter @ASMonaco_Basket

eurocup finalistliği elbette önemli, rüya gibi bir avrupa kupası serüveni

ancak yerel ligde büyük ihtimal 8. ya da 7. sıradan playoff'a kalacak, bütçesi küçük bir takımın euroleague'e alınması çok zor, imkansız sözünü kullanmak istemiyorum ama durum bu.

valencia kesin olarak wild card alacak. yıllardır euroleague'deler, euroleague'de olmadıkları sezonlar hobi niyetine eurocup kazanıp geri geliyorlar. yeni salonları da 1-2 yıla tamamlanacak. kısacası avrupa basketbolunda önemli yere sahip bir takım. eurocup'ı kazanamasa bile wild card'ı garanti.

diğer wild card'ın partizan'a gitme ihtimali yüksek. obradoviç ile yatırım anlamında da bütçeleri artacak. kocaman salonu ve taraftar kısmını söylemeye gerek yok. avrupa basketbolunda sıcak bakılan ve kimsenin hayır demeyeceği bir takım.

bologna'yı konuştuk. eurocup'ı kazanırsa zaten sorun yok, ama eurocup'ı kaybetseler de wild card'ı kesin olarak alacaklar.

eurocup finalistlerine wild card verilmesi olağan dışı bir şey değil. ama bu wild card'ı alan takımların tamamı bütçe sorunu olmayan ve avrupa basketbolunda yıllardır yer alan takımlar. bursaspor finali kaybederse euroleague lisansı alması imkansıza yakın. bu seviyelerde kalıcı olduğunu ve bütçe sorunu yaşamayacağını göstermesi lazım.


monaco'nun bu sezon euroleague'de playoff yapması neyi değiştirdi?

şöyle, euroleague normalde eurocup'a 2 kontenjan veriyor. ancak bu kontenjanlardan birisi "korumalı" diyebileceğimiz bir kontenjan. buna göre geçen sezon şampiyon olup euroleague'e katılan takım bu sezon euroleague'de playoff yaparsa lisansı otomatik olarak bir sene uzuyor. bu çok sık yaşanan bir şey değildi ama bu sezon monaco'nun playoff yapması nedeniyle monaco lisansını otomatik uzattı ve seneye de euroleague'de yer alacak. işte bu korumalı kontenjanı monaco kullandığı için eurocup'taki kontenjan bu sezon bire düştü. o kontenjan da tabii ki eurocup şampiyonuna gidecek.

monaco playoff yapamasaydı bursaspor finalist olarak euroleague'e katılma hakkı kazanabilecekti. tabii euroleague'in diğer kriterlerini de karşılaması beklenecekti ama o hak bursaspor'da olacağı için büyük ihtimal hem iyi sponsorlarla bütçe işini halleder hem de ufak tefek kriterleri çözerlerdi. şimdi ise mevcut haliyle bursaspor'un şampiyonluktan başka şansı görünmüyor euroleague için.

bir de andorra'yla ilgili konuşalım

andorra ispanya ligi'nin son sırasında ve küme düşmesi muhtemel. andorra eğer eurocup'ı kazansaydı ve liginde küme düşseydi maalesef euroleague'e katılamayacaktı. 3 sene önceki olympiacos olayı nedeniyle olympiacos yunan birinci ligi'nden ihraç edilmişti ancak a lisansı olduğu için euroleague'e katılmıştı. ancak, euroleague yönetimi bunu çok iyimser bulmadığı için yönetmeliğe yeni bir madde ekledi. euroleague'e katılma hakkı bulunan takımlar kendi yerel liglerinde en üst klasman ligindeki yerini korumalı. andorra küme düşseydi bu maddeye takılacaktı ve euroleague'e katılamayacaktı.