Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Merak Edilenlerin Bilimsel Açıklamaları

Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Merak Edilenlerin Bilimsel Açıklamaları
iStock.com

anne karnındayken erkeğin testisleri karın boşluğunda tam da overlerin durduğu yerde oluşur. aslında başlangıçta overle testis anatomik olarak aynı yerdedir ve testis overin erkek versiyonudur. gebeliğin ilerleyen döneminde testisler aşağı skrotuma (afedersiniz daşşak torbasına) iner. skrotum derisi de sağdan soldan ilerleyerek ortada birleşir ve testisleri içeride hapseder. skrotum dediğimiz aslında kadınlardaki vajinanın dış dudağıdır (labia majus). skrotumun ortasındaki çizgi ise vajina girişine tekabül eder. yani eğer kız olsaydınız o çizgi vajinanız olurdu (evet, ufkunuzu iki katına çıktığını görür gibiyim).

iStock.com


klitoris ise penisin farklılaşmış halidir. penisten daha küçüktür fakat ilişki esnasında penis gibi sertleşir. ayrıca klitoris vajinanın üst kısmındadır, vajina girişi onun altında kalır (erkekte de skrotum penisin altındadır).

bir başka bilgi ise testisler karın boşluğundan skrotuma doğru inerken canalis vaginalis denen yolu izler. sonrasında processus vaginalis kapanır (körelir). bazı erkeklerde bu yol kapanmaz ve akabinde karın içindeki bağırsaklar bu yoldan aşağı inerek kasık bölgesine ve hatta skrotumun içine ilerler. işte kasık fıtığının bir çeşidi olan indirekt herni bu mekanizma ile oluşur. ameliyatla bağırsaklar içeri alınıp processus vaginalis dikişle kapatılır (high ligation işlemi).

iStock.com


peki testisler neden skrotuma iner?

çünkü testis vücut sıcaklığında sperm üretemez. vücut sıcaklığından yaklışık 1-2 derece daha düşük ısıya ihtiyacı vardır. ideal ısı için mesafeyi ayarlayan kremaster kasıdır. ortam soğuksa kas kasılarak testisleri vücuda yaklaştırır. soğukta daşşaklarınızın büzüşmesi bundandır. aynı şekilde sıcak havalarda kas gevşeyerek testisleri uzaklaştırır. sıcak banyoda daşşaklarınızın sarkmasının nedeni budur. 


peki testis hiç skrotuma inmez de hep karın boşluğunda kalırsa ne olur?

erken çocukluk döneminde ameliyatla düzeltilmezse kısırlık olur. belli bir yaştan sonra ameliyat olsanız dahi kısırlıktan kurtulamazsınız. çünkü artık testisler atrofik olmuştur (çürümüştür). bu durumda da testislerin ameliyatla komple alınması gerekir çünkü karın boşluğunda bulunan bu atrofik testislerde kanser gelişim riski yüksektir.

bazı erkekler 20 yaşındayken bile inmemiş testis olduğunu fark etmez. sadece ben bu durumda 3-4 hasta gördüm. adamlar 20 yaşını geçmiş olmasına rağmen daşşaklarının yerinde olmadığının farkında değildi. hatta 40 yaşındayken bile durumu fark etmeyen birini görmüştüm (bereket tek testis yerindeydi de adam çocuk sahibi olmuş).


şimdi sevgili sözlük ergenleri, lütfen elinizle daşşaklarınızı kontrol edin, eğer içinde iki tane top gibi hassas yapılar elinize geliyorsa sorun yok demektir. bir tane top varsa ya da hiç yoksa hemen bir üroloğa gözükün lütfen. durum ciddi olabilir. bu arada testisler hassastır, biraz sıkınca feci ağrı hissedilir.

ama ilginç olan biri testisinize vurduğunda karnınızda da ağrı hissedersiniz. peki neden?

çünkü başta belirttiğim gibi testisler karın boşluğunda oluşur ve aşağı inerken onu besleyen damarlarla sinirler uzar. yani testisler skrotumdadır ancak onu kontrol eden damarsal yapılar karın boşluğundan gelir. işte testisin sinirleri de karın boşluğunun içindeki diğer sinirlerle birleşerek beyine ulaşır ve ağrı olduğunda beyin ilkel olarak testisin karın boşluğunda olduğunu düşünerek ağrıyı orada tanımlar. daşşağına top çarpan futbolcunun karnını tutarak iki büklüm yere yatması bundandır.

not: ürolog değilim, daha detaylı bilgi veremem. yine de kafanıza takılan bir şey olursa sorunuz efendim.