Alkolün Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Alkolün etkisini nasıl geçer? Alkolün etkisini azaltmak için yapılabilecek bir şey var mı?
Alkolün Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

alkolün etkisini geçirme yolları diye bir şey aslında yoktur. x birim olarak alınan alkolün vücutta işlenmesi ve o x birimin vücuttan atılması için gereken süre bellidir. örneğin; kanda 50 promil alkol bulunması, 1 litre kanda 0.5 gram alkol olduğu anlamına gelir. 50-100 promil arasında çoğu insanda algı zayıflar, muhakeme gücü azalır. 100-150 promil ve üstünde ise ayakta duramama dahil sarhoşluk belirtileri görünür.

alkolün kana geçmesi ve karaciğerde işlenip atılmaya başlaması yaklaşık 1 saat içerisinde başlar. saatte yaklaşık 10 promil alkol kandan atılır. 50 promil; ortalama 40 yaşlarında ve 70 kg ağırlığında bir kişi için 2 bira veya 1 duble rakı veya 2 kadeh şarap veya 1 duble votkaya karşılık gelmektedir ve tamamen atılması 5 saat sürer.

sonuç itibarıyla alkol; kana geçen, işlenmesi gereken bir kimyasaldır ve karaciğerimizde birim zamanda maksimum işlenme limiti de bellidir. eğer alkolü ağzınızla içmediyseniz ve durum kötüye gidiyorsa, yapılması gereken vakit kaybetmeden midedeki fazla alkolü geri çıkartmak ve mümkün olduğunca su içmektir. çikolatanın mideyi yatıştırıcı etkisi olduğu iddia edilir ve kişisel tecrübelerimden de birkaç sefer istifra önleyici etkisi olduğunu gözlemledim ama bunlardan hiçbiri alkolün etkisini azaltmaz. en yaygın bilinen uygulama olan kahve mevzusu biraz farklı. şöyle ki; kafein ile zihnin ekstra uyarılması sağlanıyor bu durum düşük promillerde belki zihni uyarıyor gibi görünse de o anda acil ihtiyaç duyulan kandaki su kaynağının bir de kahve için kullanılmasına neden olarak 50 promil üzerinde olumsuz etki yaratır.

özet olarak; ağzınızla içmeyi öğrenin. fazla içtiyseniz, çıkartıp rahatlayın. bol su için, mümkünse temiz havaya çıkın. bu durumun en büyük ilacı zaman.