Romatizma Hastaları Yağmur Yağacağını Gerçekten Hissediyor mu?

Romatizma ile hava durumu arasında tam olarak nasıl bir ilişki var? Bu durum, bilimsel olarak ispatlanabilmiş veya üzerinde fikir birliğine varılabilmiş bir konu mu?
Romatizma Hastaları Yağmur Yağacağını Gerçekten Hissediyor mu?

değişen hava şartlarında ya da yağmur yağacağı zaman, romatizma hastalarının duyduğu ağrının psikolojik olmadığı bilinmektedir. ve fakat, doktorlar da bu konuda bir görüş birliğine varmış değiller ne yazık ki. bunun baş müsebbibi de, hastaların şikayetçi oldukları hava şartlarının çok çeşitli olması ve birbirleriyle çelişmesidir. yine de, en çok şikayetçi olunan durum, hava basıncı düşerken nem oranının da beraber değişmesi yani yağmur gelmeden önce olan değişikliktir. hava şartları ile kemikler, eklem yerleri, buralardaki elemanlar ve sıvılar arasında bilimsel bir ilişki halen kurulamamıştır ama bunca hastanın şikayetini de göz ardı etmek mümkün değildir.

sırları daha yeni çözülen ve çok geniş bir alanı kapsayan romatizma hastalığından muzdarip ve hava şartlarının ağrılarını arttırdığından şikayetçi olan hastalara, doktorların şimdilik önerdikleri tek bir tedavi yöntemi vardır; o da havası daha kuru ve bol güneşli bir yere yerleşmek.

meteoroloji kaynaklı değişken ağrılarınızın olması romatizmal hastalığınız olduğu anlamına gelmiyor fakat farklı romatizmal hastalıklarla, farklı hava şartları arasında farklı kombinasyonlarda bazı korelasyonlar var. (pubmed'de yer alan bazı araştırmala göre.)

fakat ne yazık ki bu konuda doğru düzgün bir sonuca varabilmiş bir makale bulamadım. genel olarak birçok araştırma; örneklemleri, kontrol grupları veya ağrı ölçüm yöntemleri gibi farklı farklı sebeplerden kaynaklı birbirleriyle karşılaştırılabilecek araştırmalar değiller.