Erkekler Artık Ciddi Bir İlişki Kurmayı Eskisi Kadar İstemiyor mu?

Erkeklerle ciddi ilişki kurmak artık eskiye kıyasla daha mı zor yoksa zaten her zaman mı öyleydi? Kişisel yorumlarla bunu ele alan bir yazıyı yorumunuza sunuyoruz.
Erkekler Artık Ciddi Bir İlişki Kurmayı Eskisi Kadar İstemiyor mu?
How I Met Your Mother / CBS


"erkeklerin ciddi ilişki istememesi"
düşüncesi tam olarak doğru değildir

bu düşünce, kadınlar tarafından ortaya atıldığı için aslında "hoşlandığım, değerli erkekler bana bağlanmıyor" şeklinde okunmalıdır çünkü sadece doğada değil, insanlarda da birçok erkeğin cinselliğe neredeyse hayatı boyunca ulaşamadığını ve sadece belli nitelikleri sağlamış kişilerin ulaşımı olduğunu biliyoruz. bu nedenle incel denilen ve bir bölümü kadın düşmanı olan bir sınıf oluşmuş durumdadır.


çoğu türde erkeğinin cinsel stratejisi vur-kaç üzerine kuruludur. yani en beta erkek cinsi bile bir kadına bağlanmayı tercih etmez. sadece insanlarda durum farklıdır. bunun temel nedeni de psiko-sosyal yapılanmadır. o kadınla paylaşılan kaliteli zaman, ortak düşünceler, tabii ki a seksle artan dopamin hormonu belirleyicidir. bunu biraz daha açalım:

çoğu erkek ilişkinin başında o kadına inanılmaz bir bağ falan geliştirmez. erkekte bir kadına bağlılığın yavaşça artan vazopressin hormonuyla ilgili olduğu bilinmektedir. bunun yolu da o kadınla zaman geçirmektir [ref]. yani hayvanlar gibi düşünsel bir aktivite yapmasak, örneğin; seks harici, birlikte sinema izleyip, düşünsel aktivitelerle konuşmalar yapsaydık bağlanmayacaktık.

sorumuz şu: birçok kadına ulaşabiliyorsanız, neden tek kadınla zaman geçiresiniz ki? çoğu erkeğin temel beklentisi cinsellik olduğu için kadına ulaşımı yüksek erkekler tek kadınla zaman geçirmeyi genelde tercih etmezler. en azından tarih bize bunu gösteriyor. örneğin axl rose ile birlikte olup; ona sadece güzellik ve cinsellik sunarak "size ait bir erkek olmasını" isteyemezsiniz çünkü verdiğini o erkeğe sunan birçok kadın mevcuttur. yine o erkeğin travmatik bir geçmişe sahip olması da bu sonucu doğurabilir. yani kadınlara bağlanmamayı tercih ettiği için zaman geçirmez ve bu nedenle de ciddi ilişki durumu ortaya çıkmaz. özetle değerli, kadınlara ulaşımı olan bir erkek "özel koşullar" hariç bu bağı geliştirmez.

özel koşullar

1. durum psikolojik ve genetik nedenlere dayanır

örneğin şemaların birbirini tamamlaması ve kişinin aile soyundan getirdiği fenotip benzerlik o kişiye yüksek arzu duymasına neden olabilir ki buna aşk diyoruz. çevrenizdeki insanlarda buna "birbirinize ne kadar çok yakışıyorsunuz" der. örneğin kadına ulaşımı olan erkekler birçok kadınla olabilir ama anlayamadığı bir nedenle birinde takılı kalabilir.


2. durum sosyolojik olabilir

örneğin erkeğe de bazen kadın gibi yaşı yüzünden baskı yapılabilir. günümüzde bu tarz sosyal mühendislikler görmeye başladık çünkü kadınlar biyolojik yapıları itibariyle başlarına gelen birçok durumu eşitlik safsatasıyla erkeğe de yansıtabilir. oysaki erkek ve kadının cinselliği ya da eş-beklentileri aynı/eşit/yakın değildir. bunun iyi anlaşılması gerek. tabii o erkek yaşı nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyebilir. bu durumda beğendiği bir kadına şans verirse; zamanla bağlanacaktır.

3. durumsa çıkarcı bir romantizmdir

yani; o erkek bir kadına ulaşamadığında ilk ulaştığı kadını çok değerli görür ve kaybetmeyi göze alamadığı için o kadına bağlanmayı tercih eder. temel iç-neden sekse ulaşımını kaybetmemesidir. oysaki o kadına başta derin bir bağlılık kurmaz çünkü erkeklerin bir hipergami çıtası yoktur. ancak zamanla kendini vazopresin hormonu nedeniyle bağlı hissedecektir. tabii o erkeğin zamanla değeri artar mevcut koşullar değişebilir. aşağıdaki içerikte açıklamıştık:

sonuç olarak erkekten erkeğe değişse de kadına bağlılık üstteki koşullara bağlıdır diyebiliriz.