Erkekler Seksten Sonra Neden Uyumaya Meyillidirler?

Cinsel ilişkiden sonra erkeklerin uykusu gelmesi durumu hakkında yapılan bazı araştırmalar.
Erkekler Seksten Sonra Neden Uyumaya Meyillidirler?

hayatınızda ne kadar tutkulu bir karşılaşma yaşasanız da bu durum çoğu zaman partneriniz için sıkıcı bir duruma dönüşebiliyor; bilimsel araştırmalar da bu durumun doğrulunu kanıtlar düzeyde. ben de dahil birçok erkek, anılarını canlandırdığı zaman bu durumun başlarına geldiklerini göreceklerdir.

şimdi geçelim, erkekleri baş rüyalar diyarına doğru sarmalayan nedir?

birinci durum: bu etkinliğin gece yarısı daha fazla yapılması ve günün getirdiği fiziksel yorgunluğun, seksin de getirdiği yorgunluğun birleşmesiyle erkeğin zihninin uykuya dalması olası bir durumdur.

ikinci durum ise orgazm sırasında erkek zihnindeki kimyasal patlama; pozitron emisyon tomografisi (pet) taramalarını kullanan araştırmalara baktığımızda kişinin orgazma ulaşmasında zihinsel bir rahatlamanın olması gerekmektedir. yani bu, şu demektir: zihin tüm korku ve endişelerden kurtulduğunda insan güzel bir orgazm yaşamaktadır ve bu rahatlama, uykunun birinci basamağını getirir.

şimdi de orgazm kimya laboratuvarına bir göz gezdirelim

araştırmalar; boşalma sırasında erkeklerin norepinefrin, serotonin, oksitosin, vazopressin, nitrik oksit (no) ve prolaktin hormonu dahil olmak üzere bir beyin kimyasalları kokteyli salgıladıklarını gösteriyor.

bu kokteyl içerisindeki prolaktin salınımı, cinsel tatmin duygusuyla bağlantılıdır ve ayrıca erkeğin yeniden şarj olması arasındaki devreyi aktive eder. ne kadar şehir efsaneleri olursa olsun; erkekler art arda seks yapamazlar, bir bekleme süresine ihtiyaç duyarlar. ayrıca araştırmada, prolaktin eksikliği yaşayan erkeklerde bu şarj süresinin daha hızlı olduğunu görülmüş.

prolaktinin uyku sırasındaki seviyesi doğal olarak daha yüksektir ve bu kimyasalın enjekte edildiği hayvan deneylerinde, hayvanlarda yorgunluk hissi belirir uyku durumu artar. bu bize, prolaktin ve uyku arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterir. bu nedenle, hormonun orgazm sırasında salınmasının erkeklerin uykulu hissetmesine neden olması muhtemeldir.

bu söylediklerimden sonra aklınıza şöyle bir soru takılmış olabilir: 'ben mastürbasyon yaptıktan sonra neden uyku hissiyatım oluşmuyor?' araştırmalara baktığımızda seks sırasında oluşan orgazmın, mastürbasyon sırasında oluşan orgazmdan dört kat daha fazla prolaktin salgılattığı görülmüş.

orgazm sırasında salınan diğer iki kimyasala da bir bakalım: oksitosin ve vazopressin. bu iki hormon da birçok faktöre etki etse de uykuyla da ilişkilidir. vücutta serbest kaldıklarında uyku durumumuzu düzenleyen bir yan hormon olan melatonin ile etkileşirler. ayrıca stres düzeylerini azalttığı, bunun da rahatlama ve uykuya yol açabileceği düşünülmektedir.

sonuç olarak

cinsel ilişki sonrası uyuşukluğun ve uyku durumunun birçok potansiyel biyokimyasal yapısı olduğunu görmekteyiz. onun için, hanımlar hemen bize kızmasın; yeri geldiği zaman sizleri nasıl hormonlarınız yönetiyorsa; görüldüğü üzere bizi de bazı hormonlar yönetmekte.

kaynak