Erkeklerde Anormal Derecede Göğüs Büyümesi: Jinekomasti Hastalığı

Bir vücut deformasyonu olarak da bilinen jinekomasti hali birçok erkekte görülen bir durum. Peki neden göğüsler anormal derecede büyüyor ve bunun bir tedavisi var mı? Sözlük yazarları durumu tek tek açıklamış.
Erkeklerde Anormal Derecede Göğüs Büyümesi: Jinekomasti Hastalığı
iStock


şüphe

göğsünüz büyük, göğsünüzdeki bu büyüklük kas gibi sert değil daha yumuşak yapıya sahipse, meme başı erkek göğsüne göre geniş ve büyükse jinekomasti var denilebilir.

tanı

jinekomasti şüpheniz var yada yukarıdaki gibi bir durum varsa plastik cerrahi bölümüne muayene oluyoruz. tipini tespit için bizi endokrin bölümüne yönlendirmesi lazım. ( direk endokrine gidilebilir mi bilmiyorum)

ardından endokrin bölümüne jinekomastinin tipini ve büyüme olup olmayacağını öğrenmek için gidiyoruz.

jinekomastinin iki tipi var, yağ doku kaynaklı, meme doku kaynaklı. hem bunu öğrenmek hem de farklı bir kitle olup olmadığını anlamak için göğüs ultrasonu çekiliyor.

yağ doku kaynaklı

göğüs büyümesi ergenlik döneminde oluşmamış ve kilo problemi olan biriyseniz sizin probleminiz büyük ihtimal bu.


yağ doku büyümesi varsa plastik cerrahi bölümünde yapılacak liposuction ameliyatıyla ya da sporla bu sorundan kurtulabilirsiniz. bu problemin tekrarlamaya müsait olduğunu bilmekte fayda var.

meme doku kaynaklı

ergenlik döneminde, bazı erkeklerde meme bezleri gelişmemesi gerekirken gelişiyor meme dokusu büyüyor ve meme başı genişliyor.

meme doku büyümesi varsa bu meme dokunu büyümesini ve büyümenin devam edip etmeyeceğini öğrenmek için hormon testi yapılıyor. bu test sonucunda genelde kandaki hormonlarda herhangi bir anormallik çıkmıyor. ama çıkması durumunda önce ilaç tedavisi daha sonrasında ameliyat yapılıyor.

"meme doku kaynaklı ve hormonlarda anormallik yok" herhalde en çok karşılaşılan jinekomasti tipi. burayı biraz detaylı yazalım.

ultrason ve hormon sonuçlarını alıp tekrar plastik cerrahiye gidiyoruz. 

plastik cerrahi de meme doku ameliyatı + liposuctionla yağ alımı veya sadece meme doku ameliyatı öneriliyor. her ne kadar sorun meme doku kaynaklı olsa da çok fit değilseniz meme doku etrafında yağ doku da oluyor ve bu yağ doku alınmazsa ameliyat sonrası tam istediğiniz görüntüyle karşılaşamayabilirsiniz (belki sporla falan gider ama bilmiyorum).


bir de meme doku bazılarında çok büyükken bazılarında çok büyük olmayabiliyor. meme doku az da olsa geliştiği için etrafındaki yağ doku oluşuyor bu yağ dokuyla rahatsız edici bir görüntü oluşturuyor. bu gibi durumlarda bazı doktorlar sadece liposuction önerebiliyor. ama bu çözümde az da olsa meme doku kalıyor. size kalmış.

ameliyat(meme doku ameliyatı + liposuction)

ameliyat genel anesteziyle yapılıyor. yurtdışında lokalde yapılıyormuş ama türkiye'de hiçbir doktor bu tarz bir ameliyatı kolay kolay lokal anesteziyle yapmaz, türk halkıyla uğraşmaz.

ameliyata gelecek olursak meme başının koyu kısmıyla açık noktasının birleştiği yerin alt kısmı yarım ay şeklinde açılıp meme doku alınıyor. meme başı çökmesin diye meme başının altında 1-1,5 cm meme doku bırakılıyor. eş zamanlı liposuction yapılarak operasyon tamamlanıyor. ameliyat yerlerinin üzeri sarılıp göğüs bölgesine korse takılıyor. 1 gece hastanede kalınıyor. 


kol ve vücudun üst kısmını bir kaç hafta boyunca hareket ettirmekte zorlanabilirsiniz. masa başı işlere üç gün sonra başlanabiliyor. yine ilk üç dört gün duş yasak.

6 hafta boyunca korse takılıyor ve ilk bir hafta korse takma çıkarma işi kontrollerde yapılıyor. bu sebepten ameliyatı kışın olmakta fayda var. ilk 1 hafta hiç spor yapılmıyor, daha sonraki iki hafta hızlı yürüyüş vs. izin var, 4,5 ve 6. haftalarda hafif tempoda spor yapılabiliniyor. daha sonra normal spor yaşantınıza dönebilirsiniz ama birden zorlamamakta fayda var.

ek bilgi: korseler elde yıkanabilir ve 3-4 saat içinde kuruyor. korseyi çok sık olmamakla birlikte arada çıkarabilirsiniz. ama spor yaparken mutlaka korse kullanılmalı sakın çıkarmayın.

jinekomasti, sporla belirli bir yağ oranın altına inildikçe fark edilmesi zor olan rahatsızlık. jinekomastinin fark edilmemesi için belirli bir yağ oranı kişiden kişiye değişir. burada yağ oranı taban sınırı yüzde 10 veya yüzde 5 denilmiyor. tabi, burada uzun vadede (örneğin en az 1 sene) istikrarlı ve düzenli biçimde spor yapılmalı hatta spor yaşam biçimi olmalı, diyet takviyesine gidilmeli. 

ek olarak, sonuç alınmadıkça kesinlikle spor bırakılmamalı, inatla başarılı oluncaya kadar spora devam edilmeli, sonrasında spor kişinin yaşam biçimi haline gelmeli. başlangıçta sağlığa, fiziksel yapı ve yasa göre, yağ yakma aralığında kardıyo (tempolu yürüyüş, bisiklet, cross training, kürek vs.) , sonrasında ağırlıklı çalışma ve hiit daha sonra da bunlara ek olarak yüzme ve bu egzersizlerle birlikte diyet ve doğru beslenme yağ oranının belli seviyenin altına inmesini sağlayacaktır. ileri aşamada da koşu, bisiklet, yüzmenin birleşimi ve insani demir adam yapan spor için (bkz: triatlon)

başarılı üç örnek için:

1. massive to muscular


fat to muscular


2. fat to super hero
fat to super hero - main page
before
after

3. weightloss motivation


how to get rid of man boob


ayrıca yazılar

1. http://www.wikihow.com/…an-breasts-through-exercise
2. http://www.askmen.com/…ing_150/156_fitness_tip.html
3. http://www.menshealth.com/…ss/banish-your-man-boobs
4. http://www.mensfitness.co.uk/…713/how-get-rid-moobs

videolar

1. how to get rid of man boobs (erkek göğsünden nasıl kurtulunur?)


2. how to get rid of man boobs chest workout (erkek göğsünden göğüs egzersiziyle nasıl kurtulunur?)


3. how to lose your man boobs (erkek göğsünden nasıl kurtulunur)


4. how to get rid of man boobs (erkek göğsünden nasıl kurtulunur)


5. how to get rid of man boobs (erkek göğsünden nasıl kurtulunur)


6. how to lose man boobs 6 (erkek göğsünden nasıl kurtulunur)


7. yağlı göğüs yapısı ve sporla yağlı göğüsler büyür veya küçülür mü?


not: 7. videodaki süt bezlerini ihmal edin. kaş, yağ ve göğüs dokusu kısmına odaklanın.

egzersizle vücut her taraftan(göbek, kalça, göğüs vs.) yağ yakıyor. egzersizle yağlı göğüsleri büyütmek mümkün değil. sporla kilo kaybedilmesiyle birlikte göğsün yağlı kısmı gidecek ve göğüs küçülecektir. burada akla şu soru gelebilir. sporla göğüs büyümüyorsa vücut geliştirme yapan erkeklerin göğüsleri neden büyük gösteriyor? erkeklerde vücut geliştirme sonunda göğüslerin iri gözükmesinin nedeni yağlarla ilgili değil; kaslarla ilgili durumdur. göğüsdeki yağlar tıpkı alt karındaki yağlar gibi en son gideceği için çok sabırlı olmak gerekir. burada hedef ve kritik nokta altı adet karın kaşını çıkarmak. neden? çünkü altı adet sağlam karın kaşı çıkarmak demek yağ oranımız yeterince düştü demektir. altı adet karın kaşını sağlam bir şekilde çıkarıncaya kadar peş etmek yok. (bkz: six pack

düzenli, sıkı bir sekilde spora, sağlıklı diyete ve doğru beslenmeye devam...

yağ oranı örnekleri


karın kasları motivasyon