Eski ABD Başkanı Baba Bush'un Yamyamlara Yem Olmaktan Son Anda Kurtulduğu Olay

Bir ABD başkanının, yamyamlar tarafından yenmeden hemen önce kurtulduğunu biliyor muydunuz? Bu kişi Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. Başkanı George H. W. Bush, nam-ı diğer Baba Bush.
Eski ABD Başkanı Baba Bush'un Yamyamlara Yem Olmaktan Son Anda Kurtulduğu Olay

yıl 1944. abd, japonya ile savaş halinde. savaşın daha kısa sürmesi için stratejik öneme sahip japon adaları, abd kuvvetlerince ele geçirilmek isteniyor. bu adalardan belki de en önemlisi chichijima adası. yüz ölçümü büyük olmasa da bu ada japonlar için stratejik öneme sahip; radarlar, 25 bin asker...

1944'ün yaz aylarında, abd donanması chichijima adası'nı kuşatır ama büyük bir direnişle karşılaşır. radyo sinyallerini kesmek için pilotlar gönderilmeye başlanır ama bir türlü başarıya ulaşılamaz. ada, eylül ayına tekrardan kuşatılır. bu kuşatmada radyo sinyallerini kesmek için yeni bir filo kurulur ve bu filoda o zamanlar 20 yaşındaki genç george h. w. bush da vardır. saat 07.15'te yola çıkılır.


adanın uçaksavar savunma sistemi gökyüzüne ateş açar ve göreve yaklaşık bir saat kala bush, uçağının vurulduğunu fark eder. bunun üzerine adadan uzak bir mesafeye gelince paraşütle okyanusa atlar. diğer askerler adaya daha yakın bir mesafeye iner ve japon askerlerince hemen yakalanır. götürülen havacılar, işkence görür, idam edilir, kılıçla kafası kesilir.

asıl mesele ise, askerlerden birinin idam edilmesinden kısa bir süre sonra, japon general yoshio tachibana, ceseti kazıp et olarak kullanmak için dehşet verici bir öneride bulunur. mezarı kazarlar, cerrahlar askerlerin karaciğer ve uyluk kaslarını çıkarır. daha sonra japon subaylara sıcak sake yanında soya sosu ve sebzelerle yerler!


nispeten adadan daha uzak bir mesafede olan bush, abd donanmasınca kurtarılır. 9 kişilik ekipten tek kurtulan bush olur. savaş bittikten sonra japon genaral yargılanır ve şu sözleri söyler: “bu olay, japonya yenilgi üstüne yenilgiyle karşılaştığında meydana geldi. personel heyecanlandı, telaşlandı ve kontrol edilemeyen bir öfkeyle kaynadı… açtık. ondan sonra ne olduğunu pek bilmiyorum. biz gerçekten yamyam değildik.”,

abd, ölen 8 askerin son günlerini çok gizli olarak etiketler. askerlerin aileleri, bu olaylardan hiçbir zaman haberi olmaz; ta ki 2003'e kadar.

kaynakbusiness insider