Eski Windows Bilgisayarınızın Açılış Hızını Artıracak Olan Birkaç Dakikalık Çözümler

Eğer Windows bilgisayar kullanıyor ve cihazın açılış hızından memnuniyetsizlik duyuyorsanız ilaç gibi gelecek size bu içerik.
Eski Windows Bilgisayarınızın Açılış Hızını Artıracak Olan Birkaç Dakikalık Çözümler
iStock

bilgisayarınızın hızı ile ilgi size yardımcı olacak bir ayardan bahsedeyim... önden: “ya bu ayarı bilmeyen mi var kardeşim” diyen developer arkadaşlar için yazmıyorum. üniversitede 15 yıllık bilgisayarını kullanma mecburiyetinde olan melis için yazıyorum.

arkadaşlar öncelikle, bilgisayarınızın arama kısmına “çalıştır” yazıp çalıştır'ı açıyoruz. çalıştır'a şunu yazıyoruz: msconfig. şu şekilde:


“msconfig” yazıp tamam dediğiniz zaman karşınıza “sistem yapılandırması” açılıyor


şimdi burada önyükleme ayarları, bilgisayar açılırken hangi uygulamalar açılsın, sadece temel hizmetler ile açılsın vs. gibi çeşitli ayarları yapabiliyorsunuz. özellikle hizmetler kısmından “ya başlangıçta şu hizmet başlamasın, buna ihtiyacım yok” dediğiniz şeyleri devre dışı bırakabiliyorsunuz. zaten hayati olan şu: tüm microsoft hizmetlerini gizleyin, geri kalanlar ile uğraşabilirsiniz. ama tabii, bunların bazıları driver vs olduğu için iyi eleme yapın, zira bazı şeylerin çalışmamasına sebep olabilir.


bir de görev yöneticisinde yer alan başlangıç kısmında, açılışta başlamasın dediğiniz uygulamaları muhakkak devre dışı bırakın. açılış hızınıza büyük katkısı olacaktır. aşağıdaki örnek diyor ki; battle net diye bir uygulaman var. bu uygulamanın başlangıca etkisi yüksek, bunu devre dışı bırakabilirsin... “eğer ihtiyacın yoksa.”


bu gibi ayarların bilgisayarınızın açılış hızına büyük katkısı olacaktır.