Eşya Kaybetmeye Son Vermeyi Amaçlayan Yeni Apple Ürünü: AirTag

Apple, dün akşamki etkinliğinde yeni ürünü AirTag'i tanıttı. İnsanların, eşyalarını kaybetme sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan AirTag, anahtarlığa takılabiliyor ve çanta vb. herhangi bir şeyin içine atılabiliyor.
Eşya Kaybetmeye Son Vermeyi Amaçlayan Yeni Apple Ürünü: AirTag

apple airtag; gps ile değil, bluetooth teknolojisi ile çalışıyor ve kendisinin bağlanabildiği apple cihazı vasıtasıyla konum gönderiyor. mesela anahtarlığında var bundan ve anahtarını kaybettin diyelim; bluetooth'u açık bir apple cihazı yeteri kadar yakınsa haritada airtag'in bağlı olduğu şey her neyse konumunu görebiliyorsun.


yeni bir şey mi? hayır. tile benzeri şirketler bunu yıllar yıllar önce yaptılar. çinliler bir ara bastılar da bastılar bundan. senelerin birinde çin teknoloji fuarlarının yarısı bluetooth tracker'dı. fikrin asıl güzelliği şu ki: mesela tile'nin takılı olduğu bir şeyi dışarda kaybettin. tile uygulaması olan başka bir bluetooth'lu telefon yakınından geçti. uygulaman sana harita konumu olarak gönderiyor bilgiyi, konumu bağlandığı telefonunun gps'inden alıyor. eğer tile çok geniş çevrelerce alınsaydı, herkesin, pili 2 sene boyunca giden konum belirleme cihazları olacaktı. tabii ki böyle olamadı. herkes o kadar tile almadı. herkes o kadar tile app yüklemedi. bu yüzden tile tag'lerin kapsama alanı hep sınırlı kaldı. 


ama apple'ın elindeki güç şu ki: herkeste apple var. apple için müthiş bir proje. iphone çok geniş çevrelerce kullanıldığı için bu airtag'ler de doğal bir gps cihazı olacaktır. çünkü özellikle şehirleşmiş bölgelerde, cihazın bırakıldığı yerden illaki bluetooth'u açık bir iphone geçecek ve airtag'in sahibine konum gönderecektir. bravo apple, biraz geciktin ama elindeki güçle rakip bırakmazsın.

apple'ın sadece bir anahtarlıktan öte internet of things ekosistemine de büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm yeni zımbırtısı bu airtag'ler.

türkiye şartlarında bir anahtarlık için 300 lira yüksek bir meblağ olsa da abd için amazon'da sadece anahtarlarınızı organize edebileceğiniz bir anahtarlığın 25$'a satılıp bine yakın yorum aldığını görünce bu ürün çok da pahalı gelmeyecektir diye düşünüyorum. fedaral asgari ücretin 7.25$ olduğunu hesaba katarsak (ki abd'de bu ücrete çalışan kimsenin olduğunu düşünmüyorum) en vasıfsız çalışanın bile 4 saatlik kazancıyla alabileceği bir ürün.


cihazın çalışma prensibini örnek üzerinden basitçe anlatmak gerekirse siz köpeğiniz tarçın'ın tasmasına bu anahtarlığı taktınız ve tarçın ortadan kayboldu. tarçın, suadiye starbucks'ta oturan berkecan'ın macbook air 128gb cihazına ya da caddebostan sahilde kankileriyle çimlere yayılmış ceylin'in iphone 12 pro'suna bluetooth sinyali alacak kadar yaklaştığında bir nevi berkecan veya ceylin'in internet bağlantısını kullanacak ve cihazınızdaki bul uygulamasından tarçın'ın nerede olduğunu görebileceksiniz.

güzide ülkemiz gibi ios cihazlarının gereğinden pahalı olduğu coğrafyalarda cihaz sayısının yetersizliğinden dolayı özellikle tenha konumlarda efektifliğine gölge düşecek olsa da eğer etkinlikte yanlış anlamadıysam bu konuda farklı firmalarla da işbirliğine giderek çözüm önerisi sunma gayesindeler.


pil ömrünün bir yıla yakın olduğunu ve seviyesini görüntüleyebileceğinizi belirtmişler. pilini kendiniz çıkarıp değiştirebilecekmişsiniz. henüz pil ücretine dair bir açıklama göremedim ancak anahtarlığa yakın bir fiyatı olacaktır diye düşünüyorum. bir de suya dayanıklıymış.

son olarak bu cihazın bluetooth ekosistemini kullanarak çalışabiliyor olması bana yıllar önce ios 11 ile başımıza musallat olan ''abi bu iphone'da bluetooth'u kökten kapatmak niye böyle zor ya, her seferinde ayarlara mı gircez aq.'' muhabbetini hatırlattı. adamlara helal olsun ta o zamandan bugünleri düşünüp alıştıra alıştıra getirmişler bunu.