ETF Onaylandıktan Sonra Bitcoin Fiyatı Neden Sert Düştü?

Bitcoin'de uzun süredir konuşulan ETF hikayesi sonunda gerçeğe dönüştü ancak sonrasında fiyatın 49 bin dolara temas edip sert şekilde düştüğünü görüyoruz. Bu düşüş neden gerçekleşti?
ETF Onaylandıktan Sonra Bitcoin Fiyatı Neden Sert Düştü?

cointelegraph.com

bitcoin'de son yaşanan düşüşün özeti, kimsenin dile getirmediği tersine akış olabileceği iddia ediliyor.

grayscale'in elinde 16 milyar dolarlık kripto para portföyü mevcutmuş. gbtc adındaki, kullanıcılara ait bu fon 11 ocak'a kadar bitcoin'e çevrilemiyormuş ve borsada bozulduğu zaman piyasadan %16 ucuza bozulabiliyormuş ancak. bitcoin etf'in onaylandığı 11 ocak itibarıyla kullanıcıların bir kısmının borsalara bitcoin'lerini aktarıp yükselen fiyat ile beraber aradaki farktan da kaçınarak bozmuş olabilecekleri söyleniyor. (kullanıcı dediysem, içlerinde muhtemelen büyükler de var.)

özetle etf'ten piyasaya para girişi ve fiyat artışı bekleyen kitlenin eline bütün bunlar olurken bu detayı hiç vermeyerek çok pis verdiler.

not: aslında sec'in etf şartları içinde redemption (geri ödeme/geri alma) işinin bitcoin ile olamayacağı ve usd olarak gerçekleşeceği baştan bağlanmıştı diye okumuştum ki öyle: etfcentral.com

ama burada bahsi geçen 2013'ten beri satışta olan gbtc hisseleriymiş, spot etf çıkınca, masraflar da azalınca nakit de olsa redemption işi mantıklı gözüküyor. peki bu borsalar 24 saat açık mı? açık olmasa da etf issuer ile piyasaya göre kendini dengelemeye çalışan market maker 24 saat esasına göre mi çalışıyor işte bunlar düşüşün ne zamana kadar, hangi fiyat seviyesine kadar olacağına dair belirleyici unsurlar.

cuma günü büyük pozisyonlara girmenin ne kadar sakıncalı olduğu geleneksel piyasalar işin içine girince tam olarak ortaya çıkmış oluyor.