Etimesgut Belediye Başkan Adayı Erdal Beşikçioğlu, Bu Seçimi Cidden Kazanabilir mi?

Bu sorunun cevabı için Etimesgut semtinin değişen demografisine bakmak gerekiyor.
Etimesgut Belediye Başkan Adayı Erdal Beşikçioğlu, Bu Seçimi Cidden Kazanabilir mi?

Etimesgut nasıl bir yer?

etimesgut 1990 yılında yenimahalle'den ayrılıp ilçe olduğundan beri hep milliyetçi/muhafazakar sağ tandansta adaylara oy vermiş bir bölgedir. 90-94 anap, 94-99 refah partisi, 99-04 mhp, 04-09 akp, 09-24 mhp. ilçe olarak geçirdiği 34 yılın 20 yılında başkanı enver demirel idi; ancak bu seçimde ilk kez erdal beşikçioğlu ve chp'nin bir şansı olduğunu düşünüyorum.

öncelikle şunu artık kabullenmek gerek, bu ülkede artık sermaye tamamen el değiştirdi: kamu kurumları tamamen mhp'ye ait sanayi ve ticaret ise akp'ye. 30 yaş altı seküler, sosyal demokrat diyebileceğiniz insanlar artık beğenmediğiniz toki turkuaz, yapracık gibi yerlerde yaşıyor. e aynı grubun biraz da refah seviyesi yüksek olanları da çayyolu ve yaşamkent'e para vermek yerine bağlıca ve eryaman'ı tercih ediyor. etimesgut'un demografisi artık ciddi oranda değişti.

tüm bunların haricinde etimesgut'ta iyi parti, cumhur ittifakı ve reniden refah partisi'nin adayları varken oy bölünmesiyle erdal beşikçioğlu'nın aradan sıyrılma ihtimali az değil.
kaldı ki konuştuğum, osman bölükbaşı'ndan beri mhp tandansında olan ailelerin ülkücü çocukları bile oyum behzat komiserim'e diyorsa ilginç bir seçim geçecek diyebiliriz.

Adaylığı hakkında iki farklı yorumla bitirelim

beşikçioğlu'nun adaylığı, ünlü isimlerin popülerizm uğruna aday gösterilmesi dahilinde gibi gözükse de, erdal bey ankara doğumlu, ankara'da konservatuvar eğitimi almış, ankara dt'den emekli, gençlerbirliği'nin efsanevi başkanı ilhan cavcav'ın yeğeni ve ankara'da tatbikat sahnesi adında bir tiyatro salonu olan bir adam.

yani kendisi ankara'ya ithal bir adam değil. ankara'nın birçok sorununu biliyordur. bana kalırsa da kendisi ile belediye işleri ne alaka olsa da, sadece ismi nedeniyle koyulmuş bir aday değil.

ayrıca hem laz hem arnavut olduğu için, etimesgut gibi milliyetçi seçmenin çok yoğun olduğu bir yerden oy da devşirebilir. son seçimlerde az farkla kaybedilmiş bir yerde, mantıklı bir aday olabilir. etimesgut mevcut başkanından ne kadar memnun bilmiyorum ama erdal bey'in şansı çok da az gözükmüyor.

erdal beşikçioğlu: bir tane alkollü mekan olmayan eryaman ya da genel olarak etimesgut'u nevizade'ye çevirmesini beklediğim müstakbel başkanımız. enver demirel her şeye rağmen sevilen birisiydi. ancak artık çok uzun süren başkanlık dönemi ve yaşı nedeniyle cumhur ittifakında olması sebebiyle geçen seçimde küçük bir farkla millet ittifakının önünde bitirdi. 5 yılda çok şey değişti. bence enver bey’in bile behzat ç karşısında şansı az. cumhur tarafında daha iyi hangi aday çıkabilir muamma. iyi partililer de destek atarsa bu iş olur.