Etsy'de Çok Satan ve Güvenilir Bir Satıcı Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

Etsy'de nasıl başarılı bir satıcı olunur? Bir yıla yakın süre bu platformu didikleyen biri anlatıyor.
Etsy'de Çok Satan ve Güvenilir Bir Satıcı Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

- sakın sakın danışmanlık almayın düşe kalka öğrenin kalıcı olsun. etsy seller handbook var zaten. detay sorularınızı forumlarına sorabilirsiniz, yada redditten diğer satıcılara sorun. arayüz yeterince anlaşılır. eğitim satanlara itibar etmeyin.

- referans linkleri ülkemiz için geçerli değil. ücretsiz ilan hakkı bulunmuyor maalesef.

- yeni hesap banı normal bir süreç 10 gün kadar kapalı kalır support a mail ile ulaşarak açtırabilirsiniz. gerçek kişi olduğunuzu teyit ediyorlar.

- ilk satış sonrası hesap 3 ay kadar korumaya alınır, kazanç rezerv hesapta tutulur ödemenizi 90 güne kadar hatta sonrasında da alabilirsiniz. paranızı geç almak sizi ürkütmesin zaten dükkanı adam etmek en az 3 ay sürüyor. google aramasında bile çıkmıyorsunuz öncesinde. önemli olan satış yapabilmek. 4 yada 5. ay da kalkar. bunu scam satışları engellemek için yaptılar. etsy middleman gibi düşünün, alıcı ve satıcı mağduriyerlerini önlemek için yaptılar.

hemen örnek vereyim: müşteri sipariş verir, adresi şaibeli girer, usps elemanı ürünü bahçeye atar foto çeker sonra müşteri gider ürünü alır fakat ulaşmadı şeklinde şikayet açar, etsy bu durumda sizi coverlar. tersi durumda da ürün yerine hıyar yollarsanız müşterinin zararını karşılar. etsy purchase protection var 250 dolara kadar zarar karşılıyor. devam edelim...

- banka hesap verify muhabbeti bir hafta kadar sürüyor. küçük bir mebla bankanıza havale edip gelen miktarı sisteme yazmanızı isterler. kolay bir işlem.

- seo önemli fakat çok satan ürünler hep yukardadır. bounce rateler zaten çok yüksek. ek toollara para vermeyin, etsy data paylaşmaz, marmalead vs yerine google trendleri kullanın.

- ürün resimleri önemli. youtube thumbnail gibi düşünün.

- videolu ürün +1 dir herzaman, imleci hover yaptığınızda arama sayfasında video oynatır.

- açıklama önemli kısa öz yazın müşteri gibi düşünün.

- kentucky de tavuk ekmek sattırmazlar. amerikalı esnafla fiyatta rekabet imkansıza yakın maalesef, kalite odaklı gidin. niche veya evergreen ürün bulun.

- star seller olmanın bir numarası yok, zaten bir ay hedef tutturamazsanız badgeler kaybolur. yinede müşteri desteği mutlaka verin, yazan olursa hızlı yanıtlayın yeter.

- etsy ads (site içi olan) olayına girmeyin zarar edersiniz. çok pahalı. 2click 1 dolar gibi.

- ücretsiz kargo vermeyin, müşteri mal değil, kargoyu fiyata yedirdiğinizi görüyor. dahil etmesenizde satışı artırmıyor denendi. önemli olan ürün.

- us 35 dolar üzeri kargoyu kapatın yine zarar etmeniz olası.

- etsy ads (site dışı olan) ürününüze etsynin reklam vermesidir. kapatın mutlaka, ads üzerinden gelen satıştan ek yüzde 15 kesinti yapar canınız sıkılır. ürününüzde satış varsa zaten google görsellere bile düşüyor. fayda etkisi kesintisine göre yok denecek kadar az.

- şirketsiz satış yapabilirsiniz, bir müşavire sorunuz, gelen para üzerinden etsy kesintilerini yapar bankanıza tl olarak yollar. kur bankanın alış kuruna yakındır. tr'de dolar kazanırız diyenler dolar yatırmıyorlar maalesef.

- etsy+printful kullanıyorum. aşırı kolay bir sistem. tasarım yükleyip keyfinize bakarsınız.

bir örnek hemen: son satışım 48 dolar ürün + 4,69 dolar kargolu atlantaya bir satıştan cebe 520tl kar kalmış. dolar kuru 27 civarıydı o gün. burada print on demand çalıştığımız için aslan payını printful alır 620 tl gibi. etsy kesintisi 367tl. iptal iade kargo değişim kusurlu ürün ıvır zıvır tüm süreci etsy ile senkronize bir şekilde printful yönetir yani suya sabuna dokunmadığınız için bu hizmete değer.

- bir kritik nokta da vergi, gst-pst-hst-vat gibi isimleri var bölgelere göre değişir, mesela norveçe satarsınız 25, isveçe 7 buçuk, avrupa 17-25 arası, uk 20dir. us eyalete göre 0-12 arası. yani etsy de ürününüzü doğru fiyatlayın ki printfula ödeme yaptığınızda satıştan zarar etmeyin. printfula ödemeniz ise bankanın satış kurundandır.

- her bölgeye özel shipping profili oluşturmanızda fayda var. ek vergileri kargo fiyatınıza yansıtabilirsiniz. printful profili etsy'e hazır gelir onu kopyalayıp düzenleyin. gerçi yüzde doksan müşteriniz amerika'dan olacağı için pek de dert değildir.

- diğer kritik konu ise telif, direkt suspend sebebi, 2. uyarıdan sonra dükkanınız paket olur, etsy'den perma ban yiyebilirsiniz, yani daha da burada satış yapamazsın anlamına gelir. bu durumu etsy'den uyarı gelmese de printful engeller yani o tasarımı ürüne basmaz ve size uyarı verir, satışınızı iptal etmek zorundasınızdır, bu da 1 yıldız demektir. etsy'de yorumlar silinmiyor bu arada. amerika'da bu konu allahsızca takip edilir, abidas yazıp satamazsınız yani... sadece görsel değil tarihi cümleler de telife girebilir. onu da araştırın artıkın..

- telifli ürün listelemişler ama hayırdır? yakalanana kadar satıyor, tespitinde banlanıyor. hintlisi, pakisi vs çok fazla scammer satıcı var.

- pod şirketlerinden daha karlı olanları da var printfy, gelato vs gibi fakat müşteri destek çok kritik özellikle iade talebinde, üç beş eksik olsun ama o 1 yıldız gelmesin, yeni dükkanlar için konu çok kritik.

ek tavsiyeler

ürün güzel ama görüntülenme yok?

- yenisin ve seo kötü. az sabır. kim bilir kaç bininci sayfada listelendin.

görüntülenme var satış yok?

- dükkanın güven vermiyor. about ve faq kısmını doldur.

görüntüleme var favori var satış yok?

- shipping ve return policies'i kendine uygun şekilde düzelt. fiyat ayarlamasına git.

görüntüleme var, click rate iyi, favori var hatta müşteri soru soruyor ve satış yok?

- ürünün sezonu değil ya da indirim bekliyorlar. indirim kuponu at, mail at. kampanya yap.

her şey güzel, düzenli satıyorum, satış nasıl arttırırım?

reklam, reklam ve reklam...

özetle

ben pod sisteminden faydalandım, burada üreteyim/ürettireyim kargolayım olayına girmedim, bakkal hesabı yaptığınızda az çok aynı hesaba gelir diye düşünüyorum. shipentegra ve navlungo bu konuda başı çekiyor. desi fiyatları en az 10 dolardan başlıyordu diye hatılıyorum. peki aga sen ne sattın derseniz. şu an yazlık şapka ve coffee mug listelemelerim aktif satanlar. t-shirt, polar, çanta, mouse pad, sticker, dijital art, telefon case, fail denemelerimdir. işim olduğu için buranın pek üzerine düşmüyorum artık.

ekleme: reklamdan kastım bedava trafik getiren her mecrada marka tanıtımınızı yapıp dükkan sayfanıza yönlendirebilirsiniz, yani instagram, facebook, pinterest, twitter, tumblr, tiktok, youtube, hatta ilgili subredditleri kullanabilirsiniz. tabii bu mecraların herbirini güncel tutmak bayağı mesai. tersi durum ise etsy tos'a aykırı bu arada. etsy'den kendi websitenize yönlendirmeyiniz efenim ne olur ne olmaz.