Etsy Gibi Yerlerde Satış Yapanların Gelirlerini Devlete Beyan Etmesi Gerekir mi?

Etsy'den satış yapmak için şahıs şirketi kurmak gerekir mi? Etsy ve benzeri siteler üzerinden bir geliriniz varsa bunu nasıl, ne şekilde beyan edip etmeyeceğiniz konusunda fikir veren bir öneri.
Etsy Gibi Yerlerde Satış Yapanların Gelirlerini Devlete Beyan Etmesi Gerekir mi?
iStock

etsy... bu tarz yerlerdeki yıllık kazancınız 220 bin tl'yi geçmiyorsa bulunduğunuz ilçedeki vergi dairesine giderek esnaf muafiyeti için başvurabilirsiniz.

peki ne zaman başvurmalısınız?

hemen başvurmanız gerekmiyor pek tabii ki de. para kazanmadan ne şirket kurun ne de esnaf muafiyetine başvurun.

hesabınıza aylık, düzenli para yatıyorsa iki durum var

el emeği ürünler satıyorsanız ve yıl sonuna kadar gelen miktarın 220 bin tl'yi geçmeyeceğini düşünüyorsanız esnaf muafiyetine başvurun.

eğer alım-satım gibi ticari faaliyeti çok, sanatsal ya da el emeği olmayan bir şey satıyorsanız şahsi düşünceme göre 100 bin tl'den sonra şahıs şirketinizi kurunuz. bu miktarın altı genelde incelemeye girmez. (bir garantisi yok bu söylediğimin tabii.)

şirket kurmadınız, vergi muafiyetine de başvurmadınız, yıl sonu gelmeden varlık barışı başvurusunda bulunun. %1-2, ne kadarsa varlık barışı ödemenizi yapın. (2015-2018 arası google gelirlerimden dolayı incelemeye girmiş, yüklü bir vergi cezası almıştım, varlık barışına katıldığımdan dolayı vergi mahkemesi cezayı iptal etti, üst mahkeme de onayladı. varlık barışını her 6 ayda bir uzatıyorlar döviz gelsin diye. yasal bir açıklık var bunu da kullanabileceğinizi bilin. incelemeye girdiğinizde uzlaşmaya girmeyip mahkeme yolunu tutmanız gerekiyor.)