Euroleague Normal Sezonun Bitmesine İki Hafta Kala: Efes'in Play-Off Şansı Ne Durumda?

Nisan ayının ilk haftası itibarıyla Euroleague'deki temsilcimiz Anadolu Efes'in play-off ihtimali ne kadar? Durumu değerlendiriyoruz.
Euroleague Normal Sezonun Bitmesine İki Hafta Kala: Efes'in Play-Off Şansı Ne Durumda?
Fotoğraf: Twitter @AnadoluEfesSK

efes'in playoff için çekiştiği rakipleri ve bu rakiplerin aralarında oynadıkları maçlar

(son iki maç kala maccabi de efes'in üzerinde bitirmeyi garantiledi.)

partizan 94 - 97 fenerbahçe
fenerbahçe 72 - 73 partizan
baskonia 92 - 69 fenerbahçe
fenerbahçe 70 - 76 baskonia
zalgiris 86 - 66 fenerbahçe
fenerbahçe 87 - 79 zalgiris
anadolu efes 79 - 88 fenerbahçe

partizan 83 - 65 baskonia
baskonia 103 - 96 partizan
partizan 82 - 79 anadolu efes
anadolu efes 84 - 97 partizan
partizan 87 - 76 zalgiris
zalgiris 74 - 88 partizan

zalgiris 79 - 75 baskonia
baskonia 93 - 73 zalgiris
baskonia 114 - 111 anadolu efes
anadolu efes 78 - 83 baskonia

anadolu efes 80 - 70 zalgiris
zalgiris 60 - 86 anadolu efes

farklı şekillerde oluşabilecek 3'lü, 4'lü ve 5'li averajlar var. bu 5 takım arasındaki maçlarda tamamlanmayan tek maç fenerbahçe - anadolu efes maçı. anadolu efes'in iki maçı da kazanması gerekiyor. o yüzden fenerbahçe maçını da hesap kolaylığı için 1 farkla kazandığını varsaymak gerekiyor. bir sürü farklı durum var. tabii hepsinin gerçekleşme olasılığı da aynı değil.

ancak birkaç şey net

1) anadolu efes 2 maçını da kazanmak zorunda. bir mağlubiyet efes'in kesin olarak elenmesi demek (en iyi ihtimalde üçlü averajla 9. olur)

2) zalgiris ve baskonia'nın 2 maçını da kaybetmesi, efes'in iki maçı kazanması durumunda efes 8. olarak playoff'a kalır.

2.1) zalgiris'in 2 maçını kazandığı tüm kombinasyonlarda anadolu efes eleniyor (anadolu efes şu ana kadar partizan ve baskonia'ya iki maçı da, ve fenerbahçe'ye karşı oynadığı tek maçı da kaybettiği için zalgiris'in dışarıda kaldığı averajlarda şansı kalmıyor, efes zalgiris'i iki maçta da yendiği için üçlü, dörtlü averajlarda zalgiris'in potada olması lazım)

3) zalgiris'in 2 maçını da kaybettiği tüm durumların sadece üç tanesinde efes'in şansı var:

- baskonia'nın iki maçını da kaybetmesi (2. madde)

- fenerbahçe, baskonia ve efes'in üçlü averaja kalması. bu durumda haftaya oynanacak fenerbahçe - efes maçı önemli hale geliyor. tabii 1. madde nedeniyle efes'in kazanması gerekiyor. bu durumda efes 8. olarak playoffa kalırken fener 9. olarak elenir.

- baskonia iki maçını da kazanır, partizan en az 1 maç kazanır ve fenerbahçe iki maçını da kaybeder. bu durumda 8. sıra için fenerbahçe ve efes ikili averaja kalır. efes'in haftaya oynanacak maçı 9 veya daha farklı kazanması durumunda efes 8. olur, aksi halde 9. olur ve elenir.

4) zalgiris ve efes'in içinde bulunduğu tüm ikili, üçlü, dörtlü ve beşli averajlarda efes zalgiris'in önünde yer alır. o yüzden zalgiris'in 1 maç kazanıp 1 maç kaybetmesi efes açısından olumlu.

sonuç olarak lanet olsun atom fiziğine diyoruz :)