Eurovision 2022'de Ukrayna'yı Temsil Etmesi Planlanan Alina Pash Neden Yarışmadan Çekildi?

Ukraynalı Alina Paş (Alina Pash), beklenmedik şekilde 2022 Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çekildi. Şarkısı beğenilen ve belki de gündemin de etkisiyle kazanması yüksek ihtimal görülen şarkıcı neden bu yoldan döndü peki?
Eurovision 2022'de Ukrayna'yı Temsil Etmesi Planlanan Alina Pash Neden Yarışmadan Çekildi?


ukrayna'nın sonradan 2022 temsilcisi seçilen kalush orchestra'dan önce alina pash, ülkeyi bu şarkısıyla temsil edecekti aslında

ki bence bu şarkı daha orijinal ve alina pash'ın sesi ve performansı çok daha güzel. neyse konu o değil... 


olay 2015'te başlıyor

alina 2015 yılında kırım'a gitmiştir, yani rusya'nın kırım'ı işgalinden hemen hemen 1 yıl sonra. işte bu noktada olay kopar, çünkü kırım'a gitmek ukrayna'yı temsil edecek biri için en büyük günahlardan biridir. kimse buna o zaman o kadar büyük ses çıkarmaz fakat günümüze gelindiğinde ukrayna milli ses yarışmasını kazanıp, ukrayna'yı temsil etme hakkını kazanınca, alina, bütün basın, sosyal ağlar ve milliyetçi ukraynalılar tarafından büyük bir saldırı ve baskıya maruz kalır. bunlar üzerine alina "ben bir sanatçıyım, bir siyasetçi değilim, tüm bu saldırılara ve baskılara direnecek bir halkla ilişkiler ordum, yöneticilerim ve avukatlarım yok" diyerek yarışmadan çekilir. sonuçta kala kala bize bu geçen seneki ezgileri taşıyan ve yine de eurovision birincisi olacak şarkı kalır.

alina'nın kendi sayfasındaki resmi instagram açıklaması

"ukrayna yasalarına uyuyorum, ukrayna'nın geleneklerini ve değerlerini dünyaya getirmeye çalışıyorum. bu hikayenin ortaya çıktığı şey, şarkıma koyduğum şey değil.

ben bir sanatçıyım, politikacı değil. tüm bu saldırı ve baskılara, sosyal ağlarıma izinsiz girişe direnecek bir halkla ilişkiler uzmanı, yönetici, avukat ordum yok; tehditler. ayrıca, insanların durumu anlamadan ve her ukrayna vatandaşının haysiyetini unutmadan kendilerine izin verdikleri kesinlikle kabul edilemez ifadeler. bu sanal savaşı ve nefreti istemiyorum. şimdi ana savaş, 2014'te ülkeme gelen harici bir savaş. artık bu kirli hikayede olmak istemiyorum. eurovision şarkı yarışması'nda ukrayna temsilcisi olarak adaylığımı büyük bir üzüntüyle geri çekiyorum. ne yazık ki. gerçekten üzgünüm.

halkla iletişime geçeceğiz ve gerekli tüm belgeleri imzalayacağız. ayrı ayrı, bana destek olan, bana yardım eden, hakkımda dedikodu yapan değil, şarkımı ve önemli mesajımı duyan herkese teşekkür etmek istiyorum. teşekkür ederim! seninle devam eden bir hikayemiz var ve ne olacağına karar vermemiz gerekiyor. birleşelim! şimdi her zamankinden daha önemli!"

Kalush Orchestra - Stefania / Eurovision 2022 İlk Yarı Final Performansı


Sonradan ulaşan ek bilgiler

"kalush orchestra alina'yı tebrik bile etmedi. alina yanına gittiğinde sırtını döndü tebrik etmemek için. jüriyle kavga etti. mahkemeyle tehdit etti günlerce. lan ne bu hırs? altı üstü yarışma." katılıyorum.

"alina'nın elenmesinin asil sebebi gitmesine rağmen gitmedim deyip belgelerde sahtecilik yapması." sonradan ortaya çıktıysa.

"2019 yılında aynı şeyler maruv'un başına da gelmişti. (parçaları siren song)." maruv'a rusya'da hiçbir konser vermeyeceksin diye baskı yapmışlar, kontrat imzalatmak istemişler. maruv kabul etmemiş ve çekilmiş. milli yarışmanın 2. ve 3.'sü de bu teklifi kabul etmeyince, o sene ukrayna, eurovision'a temsilci bulamadığı gerekçesiyle katılmamış.

jamala'nın da bir aktör olarak katıldığı maruv'un elenmesinin 2019 yılı hikayesinin detayları: https://www.milliyet.com.tr/…sebebi-jamala-mi-82375

jamala'nın maruv'u rencide etmesi


siren song