Ev Bulmanın İş Bulmaktan Zor Olduğu Berlin'de Ev Kiralayacaklara Öneriler

Türkiye'den de yoğun bir beyin göçünün yaşandığı Berlin'de kiralık ev bulmak gerçekten zor bir iş. Orada bu işi zor da olsa halleden bir Ekşi Sözlük yazarı, Berlin'de kiralık ev bakanların işini kolaylaştırabilecek bazı tavsiyelerde bulunmuş.
Ev Bulmanın İş Bulmaktan Zor Olduğu Berlin'de Ev Kiralayacaklara Öneriler

berlin'de ev bulma konusu -herkesin bahsettiği gibi- iş bulmaktan zor gerçekten. bu yüzden ev bulurken dikkat ettiğim şeyleri fayda sağlaması umuduyla buraya da bırakıyorum. ben yaklaşık 1 ay içerisinde güzel bir ev buldum bu şekilde. eşyasız ev baktığımız için kalıcı ev ararken yalnızca immoscout24 sitesini kullandım. sitesinde ingilizce desteği yok fakat mobil uygulamasında ingilizce seçeneği mevcut.

- immoscout premium şart. aksi takdirde başvurunuz görünmüyor bile yoğunluktan.

- premium'unuz olsa bile ilanlara çıkar çıkmaz başvurmanız lazım çünkü ciddi arayışta olan herkeste premium zaten var. o yüzden filtrelerinizi girdikten sonra mutlaka alarm oluşturun ve telefondan bildirim gelir gelmez ilana başvurun. ilanı okumayın bile. başvurun. zaten başvuruların çok az bir kısmı ev görmeye çağıracak. eğer çağırırlarsa detaylı inceler ve karar verirsiniz görüp görmeme konusuna.

- immoscout profilinizi yüzde yüze yakın doldurun. zaten site bu konuda yardımcı oluyor kredi notu, kimlik doğrulama vs. gibi konularda.

- bütün yazışmalar almanca olmalı. ingilizce bilseler de bu çok etkiliyor başvuruyu önemsemelerini. ingilizceden almancaya translate kullanmanız yeterli. maillerde de zaten otomatik çeviri özelliği var gmail'in. mutlaka almanca bir ön yazı koyun profilinize ve başvuru yaparken gönderilen yazıyı bir kere kaydedip hepsine aynısını gönderebilirsiniz.

- evliyseniz bunu belirtin ve profil fotoğrafınıza da bunu koyun.

- iş sözleşmeniz süresiz değilse gerekiyorsa kontratı değiştirin ya da kendiniz düzenleyin ama bir şekilde süresiz sözleşme gösterin.

- maaş konusunda yapılabilecek bir şey yok tabii ki ama maaşa çok bakıyorlar. eğer tek kişi çalışıyorsanız ve maaşınız iyi değilse bin euro üstü evlerden dönüş almak zorlaşıyor.