Sadece 3 Gün Gördüğü Avrupa Şehrinde Yaşama Hayali Kuranları Tekrar Düşündürecek Bir Yazı

Kısa süreli olsa bile yapılan yurt dışı seyahatinin peşinden gelen ilk şey oraya yerleşme hayaliyle ilgilidir. Oysa yaşamakla seyahat etmek aynı şey değil. Sözlük yazarı "garda", yazarların yerleşme hayali kurduğu şehirlerin aslında pek de hayal ettikleri gibi olmayacağını nedenleriyle açıklamış.
Sadece 3 Gün Gördüğü Avrupa Şehrinde Yaşama Hayali Kuranları Tekrar Düşündürecek Bir Yazı
iStock


4 gün bir şehre tatile gidenler veya 7 günlük büyük italya turu alan yazarların hemen şehre yerleşmek konusunda ahkam kesmemesi gerekir.

4 mevsimi gör bi kardeş. old city gezip döndüğün yere ahkam kesme. getirdiğim yabancılar da istanbul'a böyle aşık oluyor. ada - reina - ağva - kapalıçarşı - sarnıç - cadde - bebek vs. çıkmazsan istanbul cennet amk.

başlıyorum. işte o sikik tercihler!

kopenhag

herif kopenhag yazmış. kışın soğuğa küfredecek her gün haberi yok. bir açıkla niye kopenhag? ben neyi kaçırdım?

amsterdam

amsterdam'da yaşama hayali kuran yazar sanıyor ki sabah akşam ota karıya dadanacak. ırkçılıkla bi tanış o kara kıllarına bakıp maymunu çeksinler sana bakalım ne oluyor? (bana olmadı ama olan çok gördüm) otmuş red lightmış. olm istanbul ikamet adresin! kaç kere ot ve karı alemine aktın her istediğini bulduğun şu şehirde? hatuna 50 euro'yu 3 kere versen o ay sikini kızartıp yersin.

norveç

git sen git bi 7eleven, de luca, marvasen ve subway yemekten eben sikilsin. suya 12 lira domal her gün görürüm norveç'ini. soğuk kısmına hiç girmedim. o soğukta norveç güzeli ile bile yaşamam. yazarlar oslo dememiş norveç'in herhangi bir şehri demiş bir de. molde fener maçı için nasıl giderime baktım. molde toplam 7 otel barındırıyor. uçak harici bir şekilde oraya gidene ödül olarak ücretsiz konaklama veriyorlar. norveç'miş. en çok buna delirdim. norveç güzel ama bize cidden uymaz. homesick (vatan özlemi) direk.

roma

demek roma? roma'nın varoşlarında yaşayacaksın olm. burada kaç italyan restoranına gittin? kaç kilise gezdin ulan? futbol varmış. kaç maça gittin lan istanbul'da? buranın hakkını verdi roma kaldı. roma'yı çok severim bu arada. karış karış bilirim roma'yı. açıkla ulan niye roma?
istisna olarak biri açıklamış bişeyler roma yazdıktan sonra. ona şukuyu bastım!

bilecik bayburt ikametliler yazsa kızmayacağım ama istanbul'da yaşıyor herif. her şey elinin altında ama yok.

isviçre

reykjavik'de yaşamak isteyeni kaale bile almıyorum. isviçre'de yaşamak isteyen var. lan isviçre'de sıkıntıdan sikimi komodine vuruyordum az daha. yengenizle sevişmekten başka bir şey yapmadık. bi deri bi kemik kaldım. şemsiyeyi inceliyordum göte sokup açsam ne olur diye. düşün sıkıntı halini.

ohrid

ohrid, bristol ve floransa'da yaşamak isteyenleri özel ve mantıklı sebeplerden dolayı üzmeyeceğim. ohrid'de kalırım ama bi yere kadar. floransa 1 hafta yeter. nerone'de floransa usulü biftek yemeden dönmeyin. fatih terim'in favori mekanıydı oradayken. ohrid yazan arkadaşı tebrik ederim.

nice

viyana'da yaşamak isteyeni kaale bile almıyorum. yani ne desem gg. hele bir sözlük yazarı nice, viyana, paris demiş. nice iyidir ama sahilden 2 km yukarda götünü keserler! ulan saat 12 dedi mi açık mekan yok nice sahilde. istanbul'da gece 4'te acık ve sadece ne istediğini söyle bana o kadar!

paris