Evde Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır?

Cold Brew nasıl yapılır? Soğuk kahve nasıl demlenir? Yapımı nasıldır? Bu sorulara cevap veren birkaç tarifi derledik, gönlünüze göre yapınız ve içiniz efendim.
Evde Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır?
iStock

herkesin evde yapabileceği, dışarıda satılanlardan kat kat daha güzel olan bir cold brew tarifi verelim

öncelikle adam akıllı bir kahve çekirdeği ediniyorsunuz. bunun için türkiye'de tercih etmeniz gereken üç firma probador colectiva, coffee department ve petra'dır. türkiye'nin en iyi kavurucuları bunlar. elbette buna karşı çıkacaklar vardır, bu benim şahsî görüşüm.

hangi çekirdek diye sorarsanız, probador colectiva'nın etiyopya adado shara natural çekirdeğini tavsiye edeceğim.

bunu aldık, kalın bir şekilde öğütüyoruz evde. sözen marka el değirmenleri işinizi görecektir. eğer değirmenim yok uğraşamam diyorsanız bir yerlerde öğüttürün ama hemen kullanmanız lazım öğütülmüş kahveyi. yoksa bayatlar.

1 litrelik bir kavanoza ihtiyacımız var.

68 gram çok kalın ayarda kahve öğütüyoruz.

kavanozumuza 800 ml su koyuyoruz. üzerine öğütülmüş kahveyi boşaltıyoruz. daha sonra 200 ml su ekliyoruz, bu arada döktüğümüz kahve de iyice ıslanmış/karışmış oluyor biz suyu dökerken.

kavanozun kapağını kapatın, en az 12 saat en fazla 18 saat bekleyin. kaç saat beklemeniz gerektiğini damak tadınıza göre deneye deneye öğrenirsiniz, ben 12 saat bekliyorum.

sonunda kavanozun kapağını açıyorsunuz, bir filtreden süzdürmeniz lazım. ben bunun için hario v60'ımı kullanıyorum. siz de artık bir yerden bir filtre bulup süzdürün. tavsiyem 2 kez süzdürmeniz. öyle daha temiz bir kahve olacaktır elinizde.

buzdolabında 2 hafta tazeliğini korur.

bir başka tarif de şu şekilde

evde yapmak isterseniz, orta çekilmiş çekirdek kahve ve french press gayet yeterlidir.

öncelikle kahve meselesi: ben henüz acemi olarak starbucks'tan alıyorum. kenya veya sumatra idealdir bence. kasada söylerseniz kahvenizi orada çekiyorlar veya evde öğütebileceğiniz makineniz-değirmeniniz varsa evde kendiniz de çekebilirsiniz. french press için genellikle orta çekilmiş öneriyorlar. ha bir de unutmadan, starbucks'ta kahvenizi çektirdiğinizde bir bardak kahve de ikram ediyorlar.

hazırlaması ise şöyle; ortalama 10 gram kahve için 170 gram su öneriyorlar. french presslerin içinden çıkan bir ölçek ortalama 7 gram kahve alır bu arada. önce kahveyi french presse koyup üstüne suyu ekliyoruz. su oda sıcaklığında olmalı, dolaptan çıkarttığınız suyu koymayın. yeterli suyu ekledikten sonra bir kaşıkla karıştırıyoruz ve oda sıcaklığında 12 saat-14 saat civarı bekletiyoruz. kimisi buzdolabında bekletse de bunu önermiyorlar. 12 saatlik süre dolduktan sonra pressi bastırıyoruz ve bir kaç dakika bekletiyoruz. ardından cam bir kavanoza doldurup buz dolabında saklıyoruz. french press içinde bırakırsanız kahve aromasını vermeye devam ettiğinden dolayı kahve gitgide acı bir hal almaya başlıyor. içmeden önce bardağınıza bir miktar buz ekleyip üstüne de kahvenizi dökünce mis gibi cold brew elde etmiş oluyoruz.

bir de kahve seçimini kolaylaştırmak adına sürekli güncellenen şu yazıya bir göz atın derim:

kısa bir tarifle bitirelim

bugün ilk kez evde yapmayı denedim ve sonunda evde içtiğim en iyi kahveyi elde ettim. evde sürekli içtiğim kahveleri filtre kahve makinesi, moka pot, french press kullanarak elde ediyordum genelde ama cold brew hiçbirine ihtiyaç duymadan en iyi tatmini verdi bana.

yarım litrelik kavanoza 5-6 kaşık french press için çekilmiş kahveden koydum, kalın çekim sayılabilir yani. kavanozun çeyreğine kadar geliyor yaklaşık. sonra kavanozun başına kadar sıcak olmayan suyla tamamladım. yaklaşık 17-18 saat hiçbir şey yapmadan buzdolabında beklettim. daha sonra bi bez ve süzgeç yardımıyla tamamen pürüzsüz olana kadar süzdüm. buz + çok az sütle tükettim ve inanılmaz oldu. bu kadar iyi olmasını beklemiyordum.

bonus: cold brew ile cold drip arasındaki fark nedir?

cold brew, cold drip ile karıştırılmaması gereken soğuk kahve hazırlama yöntemidir. cold drip'te süre 4-6 saatken cold brew'u akşamdan koyar sabaha alırsınız.