Evde Nasıl Yoğurt Yapılır?

Evde yoğurt yapmanın incelikleri.
Evde Nasıl Yoğurt Yapılır?

zengin mineral ve vitamin içeriği olan, sindirim sistemi ve bağırsak florası için faydalı “streptococcus thermophilus” ve “lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus” bakterileri içeren, kemiklerimiz için kalsiyum deposu olan, b grubu vitaminleri, a vitamini ve e vitamini içeren, magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için çok önemli bir besindir yoğurt.

hazır yoğurdun faydasının olmadığını düştüğümden mütevellit yoğurdumu hep kendim mayalarım. sütü de güvendiğim bir sütçümden temin ederim, sütçüye ulaşamazsam marketten çiğ süt alıp kaynatıp kendim yaparım.

şimdi size yoğurt yapmanın inceliklerini anlatacağım. (ilk defa yapacaksınız marketten hazır yoğurt mayası alabilirsiniz.) 

4 lt sütü güzelce kaynatın, taşmaması için süt taşı bulundurmanızı öneririm. haşlandıktan sonra 5 dakika kadar kaynatıyorum. süt taşı taşmasını önleyecektir. sonra soğumaya bırakalım.

Süt taşı

şimdi en önemli noktaya gelelim; sütün ısısını nasıl ayarlacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. ben derece kullanma ihtiyacı duymadım. kullananlar 45 derece yeterlidir. ben serçe parmağımı hafif yakacak ısıda yukarıdaki şişeyi boşalttıktan sonra tahta kaşıkla karıştırıp üzerine bir tel süzgeç ile kapatıp üstünü büyük bir bezle kapatıyorum. kalın bir şey daha örtüp (bunu yapmamın amacı mayalanma aşamasında yoğurdu üşütmemektir) 5 saat mayalanması için bir yere bırakıyorum. sonra açıp bir süre daha dinlendirdikten sonra ağzını kapatıp dolaba bırakıyorum.


bakınız, nasıl güzel oldu. tadı da hakikaten harika. sürekli danem maya kullanmıyorum, mayamı çok sık kaybetmem, sürekli döndürürüm ve gerçekten taş gibi bir yoğurt elde ederim. herkese yoğurdunu kendilerinin yapmasını öneririm.

afiyet şifa olsun.