Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Evimi taşıyacağım, evden eve nakliye/şehirlerarası nakliye firması arıyorum, nelere dikkat etmeliyim? İyi bir nakliye firmasının olmazsa olmazları nelerdir?
Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

iyi bir evden eve nakliye firmasının olmazsa olmazları:

eşyanız çok ve montaj gerekiyor ise mutlaka iyi bir montajcı ve sarmacı (bunlar aynı kişi de olabilir) getirdiklerinden emin olun. eşyayı patpat ve battaniye gibi materyallerle sarıp bant veya iple bağlamalılar. hatta köşeli cam eşya ise yine köşelere koruyucu takmaları lazım.

askılı kıyafetler için de portatif gardırop gelir, bunlar fermuarlıdır ama çok titizseniz içini bir sabunlu suyla silip kıyafetlerinizi öyle asarsınız.

kolilemesine gelince, koliyi taşınma öncesinde evinize bırakırlar. ağır eşyaları koliye değil, bidona (silindir şeklinde metal çeperli) koymanız daha iyi olur böylece koli gibi alttan patlayıp eşyanızı mahvetmez. yine kolilerin üzerine 'kırılacak' yazıldığından emin olun, hamal adam dikkat etmeyebilir.

işin başında nakliyeci durmuyorsa siz durun, elemanların özellikle tv, beyaz eşya gibi şeyleri özenli taşıdığından emin olun.

bir başka püf nokta da istiftir. hamal malı kırmadan dökmeden taşısa bile kamyonun kasasında iyi bir istifçinin malı karşılaması gerekir. istifçi malı özellikle aynalı dolap kapakları vs. gibi hassas eşyayı kasa duvarlarındaki parmaklıklara iyi bağlamalı (naylon halat ip tarzı ipler olur genelde kolay kopmaz). çünkü eşyayı hamalın sırtlayıp kırmadan kamyona götürmesi kadar, kamyonda yeni geçeceğiniz eve giderken sağa sola çarpıp zarar görmemesi de önemlidir.

piyano varsa piyano taşımacılığı ayrı bir profesyonelliktir piyano taşıma yapıyor musunuz diye sorun, onun elemanını özel getirebilirler.

iyi taşıdılarsa bahşişi ve yemeği işin raconundandır, bir döner falan ısmarlayın hamallara, iş bitince de bi bahşiş verin.

şu sıralar şehirlerarası evden eve cidden nakliyeciye kazandırmıyor bu arada. kamyonun yaktığı benzinin masrafı çok fazla. bir de şehirlerarası işte hamal yevmiyesi artar, nakliyeci hamalın yemeğini sigarasını falan da finanse eder, yani nakliyeciye masrafı gördüğünüzden fazladır. o sebeple şehirlerarası işlerde ucuza çalışanlar genelde kardeş veya akrabalardan oluşan (ekseriyetle doğuludur) nakliye şirketleridir, bunlar çok profesyonel olmadıkları için (yevmiyeleri çok düşük olabilir, kendi şirketleriyse yevmiye almıyor bile olabilirler) eşyanızdaki hasar daha fazla olabilir.

hamallık göründüğü kadar kolay iş değildir. hamalın buzdolabını nasıl saracağını, taşırken hangi ipten tutup sırtlayacağını vs. iyi bilmesi gerekir. gelen hamalın da boyuna posuna bakıp 'lan bu mu taşıyacak koca dolabı' demeyiniz, o gördüğünüz ufak tefek adamda değme crossfit pt'sinden kat be kat sağlam core, quadriceps, hamstrings ve forearm kasları vardır, müthiş muscle intensity'e sahip heriflerdir, ne versen taşır çoğu.

aile mesleği olduğundan biraz bu konuda bildiklerimi yazdım. ev taşıyacak olanlara bir faydası olabildiyse ne ala.