Evli Kadınları Zalim Kocalarından Kurtaran Kiralık Katil: Madame Popova

Madame Popova, Rus kadınlarının haklarını gözetmesiyle tanınan bir seri katil.
Evli Kadınları Zalim Kocalarından Kurtaran Kiralık Katil: Madame Popova

19. yüzyılın rusya’sında yaşayan madame popova, evli kadınları talep ettiği küçük ücretler karşılığında zalim kocalardan kurtarmasıyla tanınan, kadın hakları savunucusu bir kiralık katildi.

rusya'nın samara kentinin yerlisi olan kadın, kocaları tarafından köle gibi davranılan dönemin kadınlarının yaşadığı acılara o kadar üzülüyordu ki, bu duruma kalıcı bir çözüm bulmak için gönüllü oldu. kendisi bu yola başvurmadan önce davasının anlaşılması için kadınları toplayarak rusya’da çeşitli toplantılar yaptı ve bir nevi dönemin kadınlarının sorunlarına el atmaya çalıştı, fakat belli bir süre sonra bu işi bir kazanç haline getirerek, zehirlerle, silahlarla, kendi elleriyle hatta bazen bir suikastçı kiralayarak 300'den fazla kişiyi öldürdü.

vicdan azabı yaşayarak pişman olan bir müşterinin durumu polise ihbar etmesiyle yakalanan madame popova, hapishaneye doğru yola çıkmak üzereyken birkaç yüz kişilik bir grup tarafından kuşatıldı. kadının yaptıklarının acımasızlığına öfkelenen grup, tutuklunun kendilerine teslim edilmesini istedi. polis, silahlarla kalabalığı uzakta tutmayı başararak madame popova samara'da bir cezaevine gönderdi.

kendisini savunurken ‘’mutsuz kadınları zorba kocalardan kurtarma misyonu’’ ile hareket ettiğini söyleyen madame popova, hayatı boyunca yaklaşık 300 kadını "özgürleştirdiğini" ve bu durumun kadınları sefaletten ve kederden kurtardığını açıkladı. son olarak, hiçbir zaman bir kadına zarar vermediğini, öldürdüğü kişilerin ise sadece eşlerine kötü davranan erkekler olduğunu ekleyerek iyi iş çıkardığını söyledi. mart 1909'da cezasının onanmasının ardından bir idam mangası tarafından kurşunlanarak idam edildi.

madame popova, ilginç hikayesiyle, tarih kitaplarında yer almaya devam etmektedir.