Evrenin Bilinen En Soğuk Yeri Neresidir?

Evrende en soğuk yer neresi? Bu soru kafanıza takılmış olabilir.
Evrenin Bilinen En Soğuk Yeri Neresidir?
iStock

bu soru iki şekilde ele alınmalı: doğal olarak mı, yoksa yapay olarak elde edilen mi?

doğal olarak baktığımızda tespit edilen en düşük sıcaklık dünya’dan 5 bin ışık yılı uzaklıktaki bumerang bulutsusu'dur. bu bulutsu, 3.000.000.000.000 (3 trilyon) km boyunca uzanmaktadır ve sıcaklığı 1 kelvin'dir. yani gazların hacminin 0 olarak kabul edildiği (teorisel olarak) nokta olan 0 kelvinin 1 birim üzeridir. 


peki bumerang bulutsusu neden bu kadar soğuktur?

bulunduğu yıldız sistemindeki yıldızın çekirdeğinde muazzam bir hızda çıkan gazdır, uzayda saniye başına 164 km yol alan bir gayzer gibi düşünebilirsiniz bunu. 

peki bulutsu neden aynı durumdaki diğer bulutsulardan daha hızlı gaz yaymaktadır?azımsanacak bir hız değil bu, neredeyse 100 kat fark var aralarında.

bu durumu, bulutsunun bulunduğu yıldız sisteminin, tek bir yıldız barındırmadığına dair bir işaret olarak algılıyor bilim insanları. bir yıldız gaz püskürtürken diğer bir yıldız ise bu gazı çekiyor ve bu muazzam hız açığa çıkıyor. bu hızlı yayılmadan dolayı ise, bulutsu 1 kelvin'e kadar soğuyor.


olaya yapay olarak bakarsak; 

insan oğlunun elde edebildiği en düşük sıcaklık ise italya, gran sasso’daki ulusal laboratuvar’da (laboratori nazionali del gran sasso) elde edilen 0.006 kelvin'dir

Bilim İnsanlarının Evrende Gözlemlediği En Uzak, En Parlak, En Hızlı Gök Cismi: Kuasar

Güneş Sisteminin En Sıcak Gezegeni Venüs'ün Tuhaf Özellikleri