Eyfel Kulesi'ni İki Kez Satan Tarihin En Büyük Dolandırıcılarından Biri: Victor Lustig

Bizdeki Sülün Osman'ın global versiyonu diyebileceğimiz Victor Lustig, tarihin en ünlü dolandırıcılarından biri olarak anılıyor.
Eyfel Kulesi'ni İki Kez Satan Tarihin En Büyük Dolandırıcılarından Biri: Victor Lustig

1890 yılında çekoslovakya'da doğan victor  lustig, hayatı boyunca çeşitli sahtekarlıklar ve dolandırıcılıklar yaparak birçok kişiyi kandırmıştır. genç yaşlarında eğitimini yarıda bırakarak dolandırıcılık işine atılan lustig, avrupa'da ve amerika birleşik devletleri'nde çeşitli kimlikler altında çalıştı. bu kadar ünlenmesinin sebebi ise eyfel kulesi mevzusu.

eyfel kulesi 1925 yılında harabe halindeymiş; paris belediyesi kulenin bakımını yapamaz olmuş, kule zaten daha yapıldığında 1909 yılında sökülüp başka bir yere götürülmesi planlanlıymış.

victor lustig, sahte evraklar düzenleyip 6 büyük hurdacıyla paris'in en lüks hotelinde gizli bir toplantı organize edip kendisini devlet görevlisi olarak tanıtıyor. adamları, kiraladığı limuzinle eyfel kulesi'ne götürüp keşif bile yaptırıyor. halk galeyana gelmesin diye bu buluşmanın son güne kadar gizli tutulmasını söyleyip eyfel kulesi'nin demirleri için bir gün sonra teklif vermelerini istiyor.

adamlar her şeyin bu kadar gizli ve acele yapılmasından şüphelenmiş ama lustig sonraki gün kendisinin zor geçinen bir devlet görevlisi olduğunu, o yüzden bu ihalede belli bir gizlilik aradığını, yani aradan para iç etme peşinde olduğunu "itiraf" etmiş.

tabii hurdacılar, olayı adam rüşvet istiyor olarak anlamış, bir tanesi hem yüklü bir rüşvet vermiş, hem de eyfel kulesi'nin hurda parasını lustig'e ödemiş. tabii lustig parayı alır almaz şehirden kaçmış, dolandırılan adam utancından şikayette bile bulunmamış.

sadece 1 ay sonra geri gelen victor lustig, eyfel kulesi'ni aynı yolla bir daha satmış ancak bu defa polis olayı fark ediyor ve lustig yakalanmamak için abd'ye kaçıyor.

abd'de de dolandırıcılık işlerine devam eden, bir dönem al capone'u da ağına düşürdüğü iddia edilen lustig, 1935'de fbi tarafından enseleniyor. alcatraz'a mahkum edilen lustig, orada geçirdiği zatürre sebebiyle 1947 yılında hayatını kaybediyor.