64 Yıllık Hayatının 21 Yılını Hapiste Geçirmiş Kabadayı: Dündar Kılıç

1935-1999 yılları arasında yaşamış olan ünlü kabadayı Dündar Kılıç'ın hayat hikayesi.
64 Yıllık Hayatının 21 Yılını Hapiste Geçirmiş Kabadayı: Dündar Kılıç

dündar kılıç; lakabı "abi" olan eski ünlü kabadayı, mafya babasıdır. trabzon'un bıçak yapımıyla meşhur köyü sürmene'de 1935'te doğmuştur. 

ilk suçu, mahallede top oynayan çocukların toplarını alıp kesen kendisinden yaşça çok daha büyük boksör ercü adlı birinin yüzünü bıçakla parçalamaktır. içeride de suç hayatına devam etmiş ve hayli uzun ve "başarılı" bir suç kariyeri yapmıştır. hapisten çıktığında istanbul'da kumar salonu açmış ve zengin olmuştur. kürt idris, kadir inanır ve yılmaz güney'in yakın dostuydu ayrıca kendisi. 10 ağustos 1999'da vefat etmiştir.


alaattin çakıcı'nın, uğur kılıç'ı vurdurması olayından sonra eski gücünü kaybeder gibi olmuştur. solcu mafya babası olarak bilinirdi genelde zira solcu öğrencilerle aynı koğuşta kalırmış ve onların koğuştaki komünal düzenlerine daima uyum gösterirmiş. ayrıca şaşılacak şekilde okuyan-yazan ve araştıran bir adamdır. türkiye'nin sayılı kütüphanelerinden birini kurmuştur evine. 


kürt cemali cinayetinden suçlanmıştır. nuri sesigüzel'in bu cinayet sonrası cemali anısına bir ağıt yakması ve şarkının çok tutması sonrası pek çok suikast girişimine maruz kalmıştır. nuri sesigüzel bu şarkı nedeniyle daha sonra kılıç'tan özür dilemiştir. ölmeden birkaç yıl önce uğur dündar'ın arena programında bayağı ses getiren açıklamalar yapmıştır. kurtlar vadisi dizisindeki laz ziya karakteri kendisinden esinlenilerek yaratılmıştır.

dündar kılıç, 64 yıllık yaşamının yaklaşık 21 yılını içeride geçirmiştir. 21 yıllık süreçte sağmalcılar, izmit, paşakapısı, toptası, ankara merkez, ayaş, sultanahmet, tekirdağ cezaevleri ile askeri dönemlerde mamak, kabakoz, kartal maltepe, alemdağ, davutpaşa cezaevleri kendisini misafir etmiştir.


12 eylül darbesi sonrası eroin kaçakçılığından mahkemede yargılanırken "12 eylül öncesi işlenen faili meçhul cinayetlerin % 80-90'i solculara, geriye kalanı da sağcılara işkence yoluyla yüklendi." ifadesini kullanmıştır. 5 sene tutukluluk süresinin ardından serbest bırakılınca "elimize silah geçtiğinde herkesten hesap soracağım." açıklamasını yapmıştır.

uzun hapis yıllarından sonra geri döndüğü alemde sonradan damadı olacak alaattin çakıcı için "bizim hapishanede yattığımız yıllarda adam olmuş, meydanı boş bulmuş." diye beyanatı vardır. kızı öldürüldüğünde, damadını kastederek "kadına silah çekilir mi! elbette çekilmez. sapık işte, bu sapık çeker. para için sapıkların yapmayacağı şey yoktur." demiş ve kendisini de 7 gün 7 ay içinde öldüreceğini söyleyen alaattin çakıcı'ya "benim ismim dündar kılıç. 40 senedir kelle koltukta sokakta geziyoruz. kafamızı kuma da sokmadık. o gitti kafasını kuma soktu. nerede olduğu belli değil. iki tane kiralık buldu yaptı bu olayları. başka ne yapabilecek? hiç. döndü kaldı pe...k olduğu yerde." cevabını vermiştir.

dündar kılıç, yılmaz güney'in cezaevinde beş parasız olduğu günlerde çekilen filmlerinin de finansörüdür. bunun için kumarhanelerinden birinin hasılatını olduğu gibi güney'in emrine vermiştir.

kemal sunal'a meşhur olmadan önce boş senet imzalatıp kapısına esir eden ertem eğilmez'den sunal'ın senetlerini almıştır. bugün gülmekten yarıldığımız natuk baytan çekimi kemal sunal filmlerinin yapımcısı kardeşi yahya kılıç'tır.


başta yılmaz güney ve kadir inanır filmleri olmak üzere birçok filmdeki kabadayı, kumarhane, racon sahneleri dündar kılıç'ın başından geçen olaylardan esinlenmedir.

12 eylül döneminde 3 kez idamla yargılanmış, mamak askeri cezaevi'nde başlarında dönemin ünlü istihbaratçısı erkan gürvit olan üniformalı çeteler tarafından "kış günü buz dolu havuza atılma", "traktör lastiği içine konup yuvarlanma" gibi işkencelerden geçmiştir.

Kirli ve Derin Siyasi Tarihimizde Önemli Yer Tutan Eski İstihbaratçı: Hiram Abas

Yılmaz Güney'in 1974'te Öldürdüğü Yumurtalık Hakimi: Sefa Mutlu

Yakın Türkiye Tarihinin En Kilit İsimlerinden, Derin Devlet Ajanı Abdullah Çatlı'nın Hayatı