Farklı Amaçlarla Kullanılan Popüler Bir Seks Oyuncağı: Anal Plug

Tarihi 1800'lü yıllara dayanan, anüs ve rektum uyarımı yapmak için kullanılan seks oyuncağı anal plug (anal tıkaç) hakkında merak edilen her şey.
Farklı Amaçlarla Kullanılan Popüler Bir Seks Oyuncağı: Anal Plug

anal plug, anüs ve rektum uyarımı yapmak için kullanılan seks oyuncağına verilen isimdir. ingilizcede butt plug da denir. türkçede anal tıkaç da denmektedir.

anal plug'ın tarihi

anal plug'ın tarihi 1800'lü yıllara dayanır. frank e. young tarafından geliştirilen ve 1892 yılında piyasaya sürülen "dr. young’s ideal rectal dilators" (dr. young'un ideal anal genişleticisi) ticari olarak satışa sunulan ilk ürün olarak kayda geçmiştir.


vibratör ve anal plug arasındaki farklar

vibratörler ya da dildolar ile anal pluglar yapıldıkları malzemeler ve işlevleri açısından birbirlerine az çok benzeseler de aralarındaki temel fark biçimsel tasarımlarıdır. vibratör ve dildoların büyük çoğunluğu vajinal ilişki için üretilmiştir. yani bunlarda temel amaç vajinanın ve klitorisin uyarılmasıdır. bu yüzden bu oyuncakların biçimleri ve boyutları genital bölgenin anatomik yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. anal pluglar ise özel olarak olarak anüsün uyarılması için üretilirler. kolon ve anüsün yapısı boğumlu kaslardan oluştuğundan, anal pluglar da bu yüzden (istisnalar olsa da) genellikle boğumlu olarak tasarlanırlar. anal plug boğumlu yapısı sayesinde rektum ve kısmen kolona tam uyum sağlar, dolayısı ile alınan zevki artırır.


anal plug'ın özellikleri

anal plug, cinsel haz için rektum içerisine sokulabilecek şekilde tasarlanmıştır. ancak boyut olarak daha kısa ve rektum içerisinde kalıp daha içeri kaçmaması için bir ucu daha geniş olarak üretilirler. serviks tarafından kapatılmış olan vajinadan farklı olarak rektum sigmoid kolona açılır. bu nedenle rektuma yerleştirilen nesneler potansiyel olarak barsak içine kadar girebilirler. bu yüzden anal plugların bir tarafı geniş tutulur.


anal pluglar çok farklı malzemelerden üretilebilirler. en yaygın kullanılan malzeme latekstir. kullanılan diğer malzemeler arasında silikon, kauçuk, neopren, ahşap, alüminyum, çelik, cam, taş, ve diğer maddeler de vardır. kolay temizlenen, alerji yapmayan, medikal silikondan imal edilmiş yeni kuşak anal pluglar giderek daha popüler hale gelmektedir. bu malzemeler arasında kaynar suda steril edilebildiği için silikon ile üretilmiş olanlar daha çok rağbet görmektedir.

anal pluglar farklı kişiler tarafından farklı amaçlarla kullanılır

bir erkekle vajinal yoldan ilişkiye giren ancak aynı anda anal yoldan da uyarılmak isteyen kadınlar, vajinada penis varken anal plugı anüse iterek ikili zevk alabilirler. anal plug biçimsel yapısı gereği bölgeyi tam kavradığından ilişki anında dışarı çıkmaz ve kadın bu sayede üst seviyede vajinal orgazm yaşayabilir.

ilk anal sekste acı duymak istemeyen kadınlar ve gay’ler anal plug kullanmak isteyebilirler. zaten anal plugın ilk icat nedeni anüsü genişletmekti. ters ilişki yaşamak isteyen ancak acı ve ağrı korkusuyla bunu deneyemeyen kadınlar, biseksüel erkekler ve gay’ler anal plug ile bölgeyi genişletip sonrasında kolayca ters ilişki yaşayabilirler. bu amaçla kesinlikle anal kayganlaştırılar ve anal rahatlatıcılar da kullanılmalı.


mastürbasyondan ve cinsel ilişkiden daha fazla zevk almak isteyen erkekler de anal plug kullanabilirler. prostat bezini uyarmak erkeğin cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk almasını sağlar ve penisin daha fazla sertleşmesine destek olur. bu amaçla prostat uyarımı için özel tasarlanmış anal plug ile daha zevkli mastürbasyon yapılabilir. erkek, anal plugı kadınla ilişkiye girerken de kullanabilir. bu durumda yine aynı zevki alacaktır.

bekaretini korumak isteyen genç kızlar anal plug kullanabilir. bekaretini kaybetmeden yapacağı mastürbasyondan daha fazla zevk almak isteyen genç kızlar, klitoris uyarımı ile mastürbasyon yaparken aynı anda anal plug kullanmayı tercih edebilirler. dış genital bölge uyarımı esnasında anüste olan ve titreşen bir anal plug, kızların mastürbasyondan daha fazla haz almasına ve sonuç olarak daha şiddetli bir orgazm yaşamalarını sağlar.


kullanım yöntemi ve dikkat edilmesi gereken noktalar

öncelikle anüs ve anüsten 1-2 cm içeriye anal kayganlaştırıcı veya anal rahatlatıcı krem masaj yaparak uygulanmalıdır. sonrasında anal pluga da 1 tatlı kaşığı kadar anal kayganlaştırıcı sürülür. yana yatma pozisyonu alınarak (cenin pozisyonunda) anal plug içeri alınır. ilk anal plug kullanımı için en iyisi cenin (kaşık) pozisyonudur.

anal penetrasyon için kullanılan oyuncaklar (anal plug gibi), rektum içerisine sokulurken çok miktarda kayganlaştırıcı kullanılmalı, giriş çıkış yapılırken yavaş ve dikkatli olunmalıdır.

hijyen için bazen anal pluglar prezervatiflerle kullanılmaktadır ve bu sayede temas edebilecek dışkılardan da kolayca korunulur.


bir tarafı geniş olmayan anal pluglar kullanıldığında rektum içerisine girebilir ve çıkartmak için tıbbi müdahale gerekebilir. çapı geniş olan ürünler özellikle hızlı giriş çıkış yapıldığında ya da rektuma giriş yapmak için zorlandığında kas yırtılmasına neden olabilirler. optimum bir haz alabilmek için, sabırlı, tedbirli ve dikkatli olunmalıdır. anal plug kullanımı 2-3 saatten daha fazla olmamalıdır.

özellikle bir tarafı geniş tasarlanmamış dildoların rektum içine sokulması onların rektum içerisine kayarak orada sıkışmasına neden olabilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. buna ek olarak ince barsak zedelenebilir ya da delinebilir.bu nedenle bu amaçla tasarlanmamış dildoların anal hazlar için kullanılmaları doğru değildir.