Fazıl Say'ın Japon Piyanistle Piyano Üzerinden Yaptığı Tatlı Kapışma

Fazıl Say, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gurur duyduğu bir müzisyen. Japonya'da katıldığı bir televizyon programında, Japon bir gençle tatlı bir piyano atışması yaparlar. Fazıl Say'dan ise Japon piyanisti mahçup eden mükemmel bir müzik yorumu gelir.
Fazıl Say'ın Japon Piyanistle Piyano Üzerinden Yaptığı Tatlı Kapışma


"yetenek nedir" sorusunun cevabını bize uygulamalı olarak gösteren video. önce japon, bize tatlı bi melodiye sahip söz konusu şarkıyı düz bir biçimde çalıyor. aslına bakılırsa notalar temiz duyuluyor ve şarkının genelinde hata yok; hatta fazıl say'ın yorumunu izlemeden kapatan, piyanoyla çok ilgilenmemiş birinin hoşuna bile gidebilir japon'un çalışı.

ama sonra fazıl say devreye giriyor. şarkıya bi oktav ince giriyor ve şarkı japon'un çaldığından çok daha hüzünlü bir hal alıyor. sonra sonsuz bi konsantrasyonla tuşeyi, metronomu hislerini katarak ayarlıyor, sonra bunu virtüözlüğüyle birleştiriyor. dinleyici tamamen hüzün ve coşkuyla şarkının içinde buluyor kendini, 20 dakika daha devam etse kimsenin itiraz edeceğini sanmam.


ayrıca fazıl say'ın gösteri sonundaki o sevimli utangaç gülümsemesi kalbime sıcak bi çorba gibi yayıldı. en az piyanoyla yarattığı harikalar kadar güzel, mütevazı bi mimik o.

"vay be sanat ne büyülü şey, insanlık ne güzel" falan diye düşünüp ağzım açık bir halde 18 kere izledim bu video'yu.

(bkz: hayata dair gülümseten detaylar)

orijinalinden daha iyi çalmış bizimki. buradan kendisini takdir ediyor ve zatoichi abimize en içten saygılarımı gönderiyorum.

her şeyi bir kenara attım, takeşi kitano ile fazıl say'ın aynı karede gözükmesini sağlayan ayardır. ayrıca fazıl say tam o sondaki hareketli eklemeyi yapınca takeşi amcamızın bir irkilmesi vardı ki fazıl say'ı sevmek için tek sebebimdir. olay 1:25'te vuku bulmakta.