FDA'nın Pfizer ve BioNTech'in Aşısına Acil Kullanım İzni Verdiği Raporun Kısa Özeti

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği COVID-19 aşısına 53 sayfalık bir raporla acil kullanım izni verdi.
FDA'nın Pfizer ve BioNTech'in Aşısına Acil Kullanım İzni Verdiği Raporun Kısa Özeti

abd gıda ve ilaç kurumu "fda", pfizer ve biontech'in covid-19 aşısı hakkında 53 sayfalık raporu ile acil durum kullanım izni verdi. raporun tamamını okumak isterseniz, pdf formatındaki dokümana buradan ulaşabilirsiniz. raporu özetleyecek olursak;

rapor, aşının etkisi hakkında ne diyor?

raporda görülebileceği gibi aşı, ikinci dozdan sonra %95'lik bir başarı yakalıyor.

yan etkiler hakkında rapordan ne öğreniyoruz?

rapora göre, yan etkileri normal bir aşılamanın yan etkilerinden farklı değil. bunlar sırayla: enjeksiyon yapılan yerde lokalize reaksiyonlar (%84), yorgunluk (%63), baş ağrısı (%55), kas ağrıları (%38), üşüme ve soğuk ter dökme (%32), eklem ağrıları (%24), ateş (%14).

peki, abd'de herkes bu aşıyı olabilecek mi ?

rapora göre aşının bazı risk gruplarındaki etkisi üzerine elde yeterli veri yok. bu risk gruplarını en fazla immundeprese veya ımmunsuprese (bağışıklık sisteminde bir problem bulunan) hastalar oluşturmakta. diğer yandan, daha önce sars-cov-2 virüsü ile enfekte olmuş bireylerde, aşı yapmanın yararı olup olmayacağı da anlaşılabilmiş değil.

hamile kadınlar ve pediyatrik popülasyon ile ilgili de yeterince veri yok. rapor, bu popülasyonlar için ek bir çalışma yapmanın önemini vurguluyor.

özetleyecek olursak; fda'nın raporu, aşının güvenli ve 16 yaş üzeri hastalarda etkili olduğunu belirtiyor.