Fetişlerin En Popüleri Olan Ayak Fetişistliği Tam Olarak Nedir?

Ayaklar birçok kişi için estetik olarak çok da ön planda olmamasına rağmen kimi insanlar buna tapıyor. Bu ilginç fetişe sahip insanlar neden özellikle ayak konusunda çok hassaslar? Ayak gördüklerinde diğerlerinden farklı olarak hissettikleri nedir? Sözlük yazarları yorumlamış.
Fetişlerin En Popüleri Olan Ayak Fetişistliği Tam Olarak Nedir?
iStock.com


güzel bi kadın ayağı, istekli bi dokunuşu, küçük bi öpücüğü hak eder. güzel bi ayağın karşı cinste göz zevki uyandıran bi obje durumuna yükselme sebebidir ayak fetişistliği. ayaklarını beğendiğim kadına +2 ilgi duyuşum ve ayaklarını beğenmediğim kadından -2 soğuyuşum durumudur.

bahsi geçen ayağı güzel yapan detaylar;

- temiz olmalı! 

- başparmak çıkıntısı olmamalı, 

- kıldan tüyden hiç bahsetmiyorum bile..

- ayak ikinci parmağı baş parmağından uzun veya aynı boyda olmamalı. baş parmaktan itibaren parmaklar kısalarak devam etmeli.

- parmaklar birbirinin üzerine binmeye çalışmamalı. düzen içinde olmalı.


- 39 numaradan büyük olmamalı. ( bu yüzden uzun boylu kadınlara karşı ön yargılıyım )

- tırnakları uzun olmayıp, uyum içinde ve bakımlı olmalı. 

- ayak bileği kalın olmamalı.

- topuk mümkünse pembe veya pembeye yakın tonda olmalı.

- topukta minimal çatlaklar dahi olmamalı.

kısacası o ayak, kadının bütün kadınsılığını, sevimliliğini, asilliğini yansıtmalı. beni tamamlayan kadının ayakları, kamyoncu haydar abi ayağı olmamalı. ayrıca bence güzel bir ayak kişinin kaliteli bi dna taşıdığına inanmaktır. zira mükemmellik detaylarda gizlidir.

bir çift meme olsun, bir çift göt lobu olsun, o kadar seksi gelmeyebilir zaman zaman tırnakları kırmızı ojeli bir çift beyaz ayak kadar.

ayak opup sevmem. yalamam. ama ayaklar beni cinsel anlamda fena durtuyor. bi kadinin topuklu ayakkabili bi fotografi olsun, ciplak ayaklar falan. ayak fotograflarindan etkileniyorum ne alakaysa.


bi de bole bazi kizlar whatsappten falan yeni ayakkbi aldim bak giydim nasil olmus diye foto yolluyor. tey allam ya. bacim bir dur zaten ortalik karisik arada sende kaynama simdi diyesim geliyor.

cok seksi. valla.

ayak fetişisti erkekler bir kere çok iyi ayak masajı yapar. daha romantik ve şehvetlidirler. ayak fetişisti bir erkekle sevişirken iş asla oldu bittiye gelmez. seks hayatınız daima renkli olur. dışarıda sözü geçen bir erkek dahi olsa, bir anlığına kontrolü tamamen kadına bırakır. bu da kadının daha cesur bir tavır takınmasını sağlar. onu etkilemek için saatlerce makyaj, saç yapmanıza gerek yok. bakımlı ve ojeli bir ayak yeterli olur. diğer erkeklerin aksine gözü sürekli yerde olur, hele ki yaz aylarında :) genelde ayak fetişistleri ayakla ilişkili objelere karşı da bu duyguları hisseder. kırmızı veya siyah oje, topuklu ayakkabı gibi. daha doğrusu bunların hepsi bir bütündür, ayrılamaz.

eğer bir ayak fetişisti, henüz yeni tanışmışken sürekli ayaklarınıza bakıyorsa, ayaklarınızın resmini istiyorsa, o acemidir. bırakın bakmaya devam etsin.

eğer bir ayak fetişisti, her şeyi olağanmış gibi gösteriyorsa, ve sizi bu konuda şüpheye düşürüyorsa, o profesyonel'dir. uçuşun tadını çıkarın.

sinirbilimci vilayanur ramachandran ayak fetisi fenomeni için şöyle bir açıklama öneriyor: 

beyinde birincil motor bölgede insan vücudunun bütün diş yüzeylerindeki sinirlerin sonlandığı bir harita var (bkz: cortical homuncülüs). bu bölgede genital bölgelerle ayak bölgesi yan yana. yani ayaklardan çıkan sinirlerle genital bölgeden çıkan sinirler birbirine çok yakın cortical bölgelerde sonlanıyorlar. bir de beyinde "cross activation" diye bir olay var. yani eğer bir bölgede aktivasyon olursa bu bölgedeki aktivasyon komşu bölgelerde de aktivasyona neden olabiliyor. 


biz birinin ayaklarına baktığımızda birincil motor bölgenin hemen dibindeki premotor bölgede sanki ayaklarımızı hareket ettiriyormuşuz gibi aktivasyonlar oluyor. bu aktivasyonlar pitir pitir hemen genital bölgelerde de aktivasyona neden olabiliyor. tabi bu cross activation'ın ne kadar olduğu kişiden kişiye değişiyor. o yüzden hepimimizde ayak fetisi yok. 

ramachandran'ın teorisindeki problemli noktaysa şu: kıllı bir erkek ayağına bakan bir erkek de fetiş hisleri olmayabiliyorken bir kadın ayağına bakan kişide bu cross activation nasıl oluyor belli değil. yani eğer mesela cross activation ise herhangi bir ayak genital bölgede cross activation'a neden olmalı. belli ki başka mekanizmalar da işin içine giriyor.