Film Yapımcılarıyla Cinemaximum Arasında Yaşanan Büyük Restleşmenin Özeti

Hürriyet'ten Cengiz Semercioğlu'nun iddiasına göre Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz gibi büyük film yapımcıları, Cinemaximum'u boykot etmeye hazırlanıyor. Ünlü isimlerin Ocak ayında vizyona girmesi beklenen filmleri aradaki anlaşmazlıklar sebebiyle vizyona girmeyebilir. Peki bu aşamaya nasıl gelindi? İşte detaylar.
Film Yapımcılarıyla Cinemaximum Arasında Yaşanan Büyük Restleşmenin Özeti

sektörden biri olarak sorunu izah edeyim.

geçmişten bu yana yapımcı, dağıtımcı ve salon sahibi arasında yapılan sözleşme %50 kuralına dayanır. buna göre kesilen her biletin bedelinin yarısı yapımcıya ve dağıtım şirketine, diğer yarısı salon sahibine kalır. yani 10 tl'lik bir sinema biletinin 5 tl'si yapımcı ve dağıtımcıya, 5 tl'si salon sahibine kalır.

yapımcı filmi çeken kişidir, dağıtımcı ise filmi türkiye çapında anlaşmalı salonlarına kopyalayıp dağıtan kişidir. türkiye'de yapımcılar, dağıtımcılara yüzde %10 ila %40 arasında değişen bir pay verir. eğer gişesi iyi olarak bilinen iddialı bir filmin varsa dağıtım şirketleri %10 pay ile filmi dağıtır. ama tanımamış bir yapımcıysanız dağıtım şirketi vizyona sokacağı kopya sayısından alacağı yüzdeye kadar sizi sömürür, eğer kabul etmezseniz vizyon bile göremezsiniz.

buradaki temel sorun; mars sinema grubun, hem salon sahibi hem de dağıtımcı olması durumu. adamların 1000'e yakın salonu var türkiye çapında. böyle olunca hem bilet fiyatının yarısını salon sahibi olarak alıyor hem de dağıtımcı olarak yapımcıdan pay alıyor. bu durumda yapımcılar kendi çektikleri filmden satılan biletin %40'ını anca alıyorlar. aslında mars grubun salon sayısının çok olması yüzünden birçok yapımcı buna razı oluyor çünkü salon sayısı çok olunca bilet satış oranda çok oluyor. sürümden kazanma olayı bir nevi. 

fakat son dönemde iş biraz tekelleşme durumuna döndü; mars grup, piyasadaki gücü eline geçirince yapımcılara yeni şartlar sunmaya başladı. misal, promosyon yapıp ucuza bilet satarım diye şart koşuyorlar. böyle olunca normalde 20 tl'ye satılacak bileti 10 tl'ye satarım, işine gelirse diyor. aslında 10 tl'ye satmıyor bileti tabii. misal, "mısır-kola 20 tl" kampanyası yaptım diyor, yapımcıya da bunun 10 tl'si bilet, geri kalanı mısır-kola fiyatı diyor. böyle olunca 10 tl'lik kısmı paylaşırız, 10 tl'si zaten benim diyor. bu da yapımcıları kızdırmaya başladı haklı olarak. adamlar da diyor ki kardeşim zaten bilet parasının %60'ı senin, istediğin gibi reklam da koyuyorsun, bir de hala bizden mısır-kola diye para kesmeye çalışıyorsun, buna izin vermeyiz.

Kaliteli Filmi Kaliteli Salonda İzlemeyi Sevenler İçin Ayrıntılı Bir Sinema Salonu Rehberi