Filmlerde Erkeğin Hayatına Bir Anda Giren Renkli, Hafif Deli Kadın Modeli: Manic Pixie Dream Girl

Esas oğlanın hayatında ışık patlaması gibi bir etki yapan ve sonlara doğru genelde üzen bu kadın modelini inceliyoruz.
Filmlerde Erkeğin Hayatına Bir Anda Giren Renkli, Hafif Deli Kadın Modeli: Manic Pixie Dream Girl

Nedir, ne değildir?

manic pixie dream girl: her erkeğin örtük şekilde arzu ettiği, yani dolayısıyla pek çoğunun arzu ettiğini dahi bilmediği kadın kategorisi...

erkeğin durumu ne olursa olsun, yani işte ister piç ister efendi, ister başarılı iş adamı ister g*tü boklu öğrenci, fark etmez. erkeğin tüm toplumlarda stereotipik olarak rolü bellidir, ayakta durmak ve “himayesinde” olan diğer kişileri de ayakta tutmak. yani erkeğin yükü ağırdır. dolayısıyla, ona bu yorucu ve sorumluluklarla dolu hayatta yaşadığını hissettirecek bir panik odasına ihtiyacı vardır. tüm kimliklerinden sıyrılabileceği, onu deliliklere sürükleyen, ayaklarını yerden kesen, sıkıcı hayatına neşe getiren bir kaçış noktası… işte bu kaçış noktası manic pixie dream girl’dür.

bu kadınların sinemada ve edebiyatta pek çok örneğini bulmak mümkün, ama benim kafamdaki tam tanıma en net hitap eden örnek sweet november filminde charlize theron’un canlandırdığı karakterdir. zevkleri olan, uçuk kaçık, herkesin sevgilisi, bol iniş çıkışlı…


manic pixie dream girl bir nevi fantezidir, hayatınızı üstüne kuramazsınız çünkü kaçar gider. bir an nefes alıp yaşadığınızı hissedin diye bu kadınlarla karşılaşıp hayatınızın değiştiğini hissetmek istersiniz. başta da söylediğim gibi ne olursanız olun bunu istersiniz.

sizden başka kimse sizi sıkıcı hayatınızdan kurtaramayacakken bu gücü bir başkasına bağışladığınız için, bu bir başkası ile olan karşılaşmanız nihayete erdiğinde eskiden sahip olduğunuz sıkıcı hayatınız artık eğlenceli bile gelebilir size. bir şeyin tadını hiç bilmezken yokluğunu hissetmezsiniz, ancak ve ancak tahayyül edersiniz. ama tadına bir kez bakıp hayran kaldıysanız, geçmiş olsun…

bu kavramın varlığını yeni öğrendim

keşke daha önce bilseymişim, uzaktan tanıdığım biri hakkında bir konuşmada "sanki filmlerdeki çılgın gibi olan o kadın karakterler gibi" diye bir tanım yapmış, tam olarak anlatamamıştım, örnek vermek istediğim filmleri karşımdaki kişi izlememişti, muhabbete sıçıp batırmıştım. biliyor olsam "manic pixie dream girl" deyip geçecektim, karşımdaki onu da anlamayacaktı, lan?!

neyse, ilginç bir karakter tiplemesi. bu tipten gidilerek hafif depresif, azıcık gotik gibi, sorunlu ama aynı zamanda oldukça olgun, kişilikli, derin karakterle ilgili olarak da "derin, depresif ama karşısındakine bir şey katan kız" tanımlaması yapılsın, going postal'daki adora belle dearheart, stoker'daki india, girl, interrupted'daki winona ryder, the ballad of jack and rose'daki rose, vera farmiga'nın oynadığı her rol, charlotte gainsbourg'un oynadığı kimi roller, mama'daki jessica chastain, midnight in paris'teki marion cotillard gibi, feel good movie diye tabir edilen filmlerdeki manic pixie dream girl'ün biraz daha ciddi bir tavrı olan filmlerdeki mani değil de depresyon aşamasına gelmiş yansımaları olsun.


biraz düşündükten sonra gelen düzeltme: aslında sadece çılgın ve kendilerine has bir tarzları olduğu için ilginç karakterler gibi gelmişti ama ruby sparks'ın senaristi de olan ve manic pixie dream girl bir karakteri oynayan zoe kazan, "bir kadını herhangi bir filmde sadece sevimli şeyler giydiği, ana karakter olan erkekle aynı müziği dinlediği ve ilginç olduğu için sevilebilir yapmak haksızlık," demiş, buna da katılıyorum, biraz düşününce yine tektip ve leş bir kadın karakter tiplemesi olduğu acı bir şekilde fark ediliyor.

ne demek olduğunu bu komik videoyu (tamamen) izlediğinizde anlayacaksınız

manic pixie prostitute

hakkındaki başka bir komik video: manic pixie dream girls (bkz: tavsiye)