Finlandiya'ya Giden Türklerin Çoğunun Tutunamayıp Geri Dönmesine Neden Olacak Şeyler

Finlandiya'nın yurdumuz insanının çoğuna uymayacak temel özelliklerini anlatmış bir Sözlük yazarı.
Finlandiya'ya Giden Türklerin Çoğunun Tutunamayıp Geri Dönmesine Neden Olacak Şeyler

finlandiya... burada yaşamak isteyen türklerin çoğu geldikten 3 ay sonra ağlayarak geri dönmek isteyecektir. çünkü bizim türk milletimizin mutluluk kavramı ile finlerin mutluluk düşünceleri bambaşka. american dream olayı burada yok. sizin istediğiniz gibi eğlence ve kolay yoldan para kazanmak yok maalesef. evet, gelecek kaygısı olmadan, istediğiniz gibi yaşayabileceğiniz bir ülke ama bunun yanı sıra bence burası sabit, dertsiz tasasız, güzel bir hayat yaşamak isteyen insanları mutlu edebilecek bir ülke. kışın aylarca güneş hiç doğmuyor, zifiri karanlık ve hiç durmayan kar psikolojinizi bozacak.


öğleden sonra 4'te dışarıda insan göremezsiniz. akşam 6'dan sonra açık bir yer bulamazsınız. bu ülke sizi kışın zorunlu olarak eve hapsediyor.


aylarca süren bu asosyallik gerçekten insanın psikolojisini bozuyor. ciddi olarak burada yaşamak istiyorsanız önce kışın gelin, burada bir 3-4 ay zaman geçirin, ondan sonra kararınızı veriniz.


yazın gerçekten cennet gibi bir ülke. ama bu cenneti sadece 2 ay yaşayabiliyorsunuz. iklim konusunun dışında bana göre dünyadaki en yaşanılabilir ülke. 2 yıldır burada huzurlu, mutlu ve dingin bir hayat yaşıyorum. insanları müthiş, bu ülkedeki güven ve huzur ortamını hiçbir yerde bulamazsınız. çalışma koşulları çok iyi ama aynı zamanda çok pahalı bir ülke. ailesiyle beraber göç etmek isteyenler hiç düşünmeden çıkıp gelsin, çocuk yetiştirmek için finlandiya'dan daha iyi bir ülke bulamazsınız. ama genç arkadaşlar bence şanslarını amerika için denesinler yoksa buraya geldikten sonra üzülebilirler.


İnsanları?

finler sanıldığı gibi soğuk insanlar değil, çok acayip bir şekilde utangaç insanlar. arkadaşlık ilişkisi kurmaları uzun sürüyor ama eğer bir finle arkadaş olursanız hayatınızdaki en sadık arkadaşlarınızdan birisi olacağına güvenebilirsiniz. yalanın icat edilmediği bir dünyada yaşıyorlar. kimsenin aklından yalan söylemek geçmiyor bile.

sarhoş olduktan sonra dünyanın en samimi insanı oluyorlar, saatlerce durmadan sizinle konuşuyorlar ama ertesi gün iş yerinde karşılaştığınızda selam bile vermiyorlar bu huyları biraz değişik.

7'den 70'e herkes çok iyi ingilizce biliyor ve ingilizce konuşmayı seviyorlar bu yüzden fince öğrenmeniz biraz zorlaşıyor çünkü herkes sizinle ingilizce konuşmaya çalıştığı için pratik yapamıyorsunuz.

finlandiya'daki türk profili genellikle iyi. okumuş, kendini geliştirmiş kesim gelmiş genelde. eğer almancı tayfa gibi olan zihniyetten kaçınmak istiyorsanız türk kebapçılardan uzak durmanız lazım.

ukraynalılar bu ülkeye adapte olamıyor ya da olmak istemiyor. bizdeki suriyelilerin karşılığı resmen. 2 yıldır çalıştığım iş yerinde ukraynalılar gelmeden önce en ufak bir problem dahi yaşanmamıştı ama ukraynalılar geldikten sonra sürekli olumsuz şeyler yaşanıyor. kahve molasında finler çıt çıkarmadan satranç oynayarak dinlenirken bunlar bağıra çağıra ukraynaca konuşuyor, tartışmaya ve kavgaya meyilliler. bu yüzden maalesef buradaki ukraynalı profilini pek sevemiyorum.

iş hayatından bahsedecek olursak; yaptıkları işte kalite her şeyden önemli. fin malı herhangi bir ürünün ya da hizmetin kalitesiz olma şansı yok. aşırı dakikler. kimse sizi bir işi belirli bir sürede bitirmeniz için zorlamaz ama sizin beyan ettiğiniz tarihte işinizi bitirmezseniz bu onlar için büyük bir olay. size bildikleri her şeyi seve seve mutlu olarak öğretirler. hata yapmanız çok normaldir, kimse yaptığınız çok büyük bir hata için sizi suçlamaz ama tabii ikinci defa aynı hatayı yapmamanız lazım. türkiye'deki gibi ast üst ilişkisi kesinlikle yok, herkes gerçek manada eşit. sürekli teşekkür ediyorlar. ya ben zaten bu işi yapmak için maaş alıyorum neden her seferinde teşekkür ediyorsun be güzel adam az rahat ol :)

gecenin 4'ünde bardan çıkıp evinize yürürken 'başıma bir şey gelir mi? birisi yolumu keser mi?' gibi düşünceleri hiçbir zaman düşünmüyorsunuz. türkiyede kadın-erkek herkes tetikte yaşıyor ama buraya geldikten sonra bunu hiçbir zaman düşünmüyorsunuz. özgürlüğün ne demek olduğunu gerçek anlamda burada öğreniyorsunuz. bu özgürlük hissi hayatınızı tamamen değiştirecek bundan emin olabilirsiniz.

özetleyecek olursak; hiç güneş doğmayan ve hiç durmadan kar yağan depresif kış dönemi haricinde en yaşanılası, güvenli, huzurlu ve mutlu ülke. umarım gelmek isteyen herkes en kısa zamanda gelebilir. eyyorlamam bu kadar, sevgiler.