Her Yerde Asılı Oyuncak Bebeklerin Olduğu Ürkütücü Meksika Adası

La Isla de la Munecas (Island of the Dolls) Meksika'da turistlerin epey rağbet gösterdiği, tuhaf bir ada.
Her Yerde Asılı Oyuncak Bebeklerin Olduğu Ürkütücü Meksika Adası

oyuncak bebekler adası ya da orijinal adıyla la isla de las muñecas, dünyanın en büyük oyuncak bebek koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

aslında bu hikâyede perili olan tek şey, orada yaşayan don julian santana barrera adında bir münzevidir ve boğulan bir kızın ruhu tarafından perili olduğunu iddia etmektedir. don julian 1950'lerde buraya taşınmadan önce burası oyuncak bebekler adası olarak bilinmiyordu, ancak kısa bir süre sonra gizemli bir şekilde bebekler ortaya çıkmaya başlayınca bu adı aldı.


efsaneye göre, onun gelişinden yıllar önce genç bir kız kanaldaki nilüferlere dolanmış ve orada trajik bir şekilde boğulmuştur. don julian, kızın mezarın ötesinden "oyuncak bebeğimi istiyorum" diye bağırdığını duyduğunu iddia etmişti. kızın cesedinin bulunduğu yerin yakınlarında bir oyuncak bebek bulmuş ve genç kızın ruhuna bir adak sunmak istercesine onu bir ağaca asmıştı.

daha sonra, her dışarı çıktığında ağaçlara asılmış yeni oyuncak bebekler keşfettiğini iddia etti. hepsi de tamamen sağlam değildi; bazılarının kafası kesilmiş, bazıları da parçalara ayrılmıştı.


don julian'ın ekinleri başarısız olunca, genç kızın huzursuz ruhunu yatıştırmak için adanın etrafına daha fazla bebek asmaya başladı. bu ürkütücü tapınak onun saplantısı haline geldi. don julian her gününü çöplükleri araştırarak ve kanallarda eski, atılmış bebekler için balık tutuyor hatta sebzelerini onlarla takas ediyordu.

bebekler, elementlere maruz kaldığı için bugün gördüğümüz korkunç manzarayı yaratmıştır.

sonraki 50 yıl boyunca bu bebek ormanını oluşturmaya devam etti. biz onları 'perili' olarak nitelendirmiş olsak da, don julian belki de onları koruyucu olarak görüyordu.


don julian 2001 yılında, genç kızın öldüğü yere yakın bir yerde hayata veda etti. bazıları onun da kızla aynı kaderi paylaştığını ve boğulduğunu öne sürerken, diğerleri kalp krizi geçirdiğini söylüyor. ne olursa olsun, birçok kişi ölümüne kızın ruhunun neden olduğuna inanıyor ve bu ruhun bugün bile adaya musallat olduğu söyleniyor.

oyuncak bebek korkusu pediofobi olarak adlandırılır ve bebeklerin yüzlerindeki boş ama gerçekçi bakışlardan kaynaklandığı düşünülür. ancak, bebekler adası'ndan ürkenler kesinlikle sadece pediofobikler değil.

aynı şekilde, başkaları için de bir hayranlık kaynağıdır ve şu anda popüler bir turistik cazibe merkezidir.


yerel halk bebeklerin geceleri canlandığını ve ölülerin ruhları tarafından canlandırıldığını iddia ediyor. bebeklerin fısıldadıklarını, ıslık çaldıklarını, uzuvlarını hareket ettirdiklerini ve başlarını kendi istekleriyle çevirdiklerini, dikkatsizleri adanın kanallarında sulu bir ölüme çekmeyi umduklarını söylüyorlar. diğerleri ise bunun sadece rüzgar olduğunu söylüyor.

her iki durumda da, adaya ayak basar basmaz bebeklere bir hediye sunmanın akıllıca olduğunu söylüyorlar.

kaynak12