Fırlatılmasından Kısa Bir Süre Sonra Tüm İnsanların Gözü Önünde Parçalanan Uzay Mekiği Challenger

1986'da biri sivil olmak kaydıyla 7 kişilik mürettebatıyla fırlatılan Challenger uzay mekiği, fırlatılmasından çok kısa süre sonra bir anda patlayarak alev alıyor. Döneminin en trajik olaylarından biri olan Challenger vakası...
Fırlatılmasından Kısa Bir Süre Sonra Tüm İnsanların Gözü Önünde Parçalanan Uzay Mekiği Challenger
Kaynak: history

amerika'da nasa'nın ve eğitim sisteminin azalan prestijini geri kazanmak amaçlı bir öğretmenin uzaya gönderileceğini başkan açıklıyor, 11 bin öğretmen başvuruyor ve bunlarda ilk 500 e girenler arasında mülakatlar vesaire ilk 10 seçiliyor, bu arada nasa başka mekikler de atmaya devam ediyor ama challenger özel olacaktı çünkü içinde ilk defa uzaya gönderilecek bir sivil öğretmen bulunacaktı. ılk 10 içerisinden biri seçiliyor 6 ay eğitime tabi tutuluyor.
bu arada medya da tatbiki olaya özel ilgi gösteriyor sonuçta bu biz gövde gösterisi ve prestij kazancı olacak.
herkes tv başına toplanıyor ve öğretmenin diğer astronotlarla içeri girişini izliyorlar. sonrası malum.
uzaya gönderilecek ilk öğretmen diğer 6 kişiyle birlikte ölüyor.
yazık olmuş.

Challenger'ın patlama anı 

mekik fırlatılmadan onceki gece, havanın cok soguk (normalden 5 derece daha soguk = - 8 c ) olmasından dolayı, lastik contalar, ozelliklerini kaybetmis ve fırlatılmadan sonra mekik uzerine yakıt sızmaya baslamıs ve yuseyde kucuk bir yangın cıkmıstır. isınan yakıt tankı patlamıs, fuze ve mekik akrep seklinde parcalanarak dagılmıslardır. astronotların da icinde bulundugu ana unıte parcalanmadan, saglam olarak dagılmıstır. nasa, unite icindeki astronatların, unıte okyanusa carpana kadar hayatta kaldıklarını ve carpma anında hayatlarını kaybettigini acıklamıstır.

nostradamus'un bu olayı kehanetlerinde acıkladıgı söylenmektedir.

Challanger patlamasında hayatını kaybeden astronotlar
Uçuşa başvuran 11 bin öğretmen içinden seçilen Christa McAuliffe kızı Caroline
Kaynak: usnews

patlama anında astronot yakınlarının an be an tepkileri: