Fırtına Öncesi Efsane Bir Doğa Olayı: Mammatus Bulutları

Bu bulutlar Mammatus veya Mammatocumulus olarak bilniyor. Bu ismi alma sebebi ise meme şekline benzemeleri. Nasıl ortaya çıktıkları lgili çeşitli çok sayıda teori ortaya atılmışsa da en çok kabul edileni bir fırtınanın öncesi veya yaılması sonucunda oluşmuş olmalarıdır. Sebebi her ne olursa olsun muazzam bir görüntüleri var...
Fırtına Öncesi Efsane  Bir Doğa Olayı: Mammatus Bulutları
Kaynak: zmescience.com

cumulonimbus mammatus olarak kullanılan terim, bulut tabanının altında kese veya memeye benzer bulut parçacıklarının görüldüğü cb'leri tanımlamada kullanılır. bu tür bulutlar kuvvetli hava olaylarına neden olmazlar ama fırtınaların habercisidir.

resimlerini ilk kez bugün gördüğüm harika bulutlar. fırtına yaşamadan göremeyecek olmak handikap tabi ama insanın bu güzellikleri görmek için fırtına yaşamaya değer diyesi geliyor.

2 kere görme şansını yakaladığım, insanın içinde çok garip bir korku ve büyülenmişlik hissi oluşturan bulut türü.

adana'da gördüğüm gerçekten internetteki fotoğraflardan daha güzel ve korkutucu görünüyordu. veya gerçeğine baktığım için o kadar etkilendim. bilim kurgu filmindeymiş gibi bir histi ve o an telefonla arayabildiğim herkesi aradım. yaklaşık 10 dk. sonra şekilleri bozuldu ve dağıldılar. ve bir fotoğraf bile çekmeyi akıl edemedim heyecandan.

2.sini kayseri'de gördüm ancak dağılmaya başladıkları anda yakalamıştım. cep telefonu ile çektim fakat pek birşey anlaşılmıyor.

internetten araştırdığım üzere oldukça nadir olan bir hava olayıymış.

bugün* isvicre'de ortaya cikan.